PDA

Επιστροφή στο Forum: Είναι ακόμη η αρχή ... Αλλά ...



nectons
10-10-09, 00:03
Το παρόν κείμενο φυσικά είναι γραμμένο στα Ελληνικά :)

Ενώ στην αρχή που είχα δει την συγγεκριμένη αναβάθμιση για vBulletin δεν μου είχε κάνει ιδιαίτερη αίσθηση, κάνοντας εγκατάσταση την 2χχ όλα τα μέλη του φόρουμ μας ενθουσιάστηκαν! Ξαφνικά και από το πουθενά άρχισαν να εμφανίζονται χρήστες και από άλλες χώρες και είναι σίγουρο ότι αυτό οφείλονταν στην αναβάθμιση!

Το μοναδικό πρόβλημα που υπάρχει (και είναι σίγουρα πρόβλημα του φόρουμ μου γιατί έχω κάνει εγκατάσταση πολλές αναβαθμίσεις και προγράμματα/plugins αλλά ίσως και του server που φιλοξενείτε η σελίδα) είναι η αργή ταχύτητα και ο τεράστιος όγκος δεδομένων στο καθημερινό backup που πραγματοποιεί αυτόματα το φόρουμ.

Απενεργοποίησα φυσικά την προσωρινή αποθήκευση και από 1,2Gbytes που έκανε backup το σύστημα καθημερινά (αφέρεσα και τις εικόνες από το να είναι μέσα στην βάση δεδομένων) το μέγεθος του καθημερινού backup έπεσε στα 360 περίπου Mbytes.

Τώρα έχω απενεργοποιημένη την προσωρινή αποθήκευση και έχω μόνον 4 βασικές γλώσσες να μπορούν να επιλέξουν τα μέλη του φόρουμ.

Περιμένω λοιπόν με αγωνία 2 πράγματα. Την έκδοση 3.χ που θα έχει βελτιωθεί στο θέμα της προσωρινής αποθήκευσης, και φυσικά σύντομα που πρόκειτε να αλλάξω τον χώρο φιλοξενίας της σελίδας.

Όταν θα οκοκληρωθεί η έκδοση 3χ και όταν η ταχύτητα του φόρουμ μου ανέβει στα επίπεδα αυτού εδώ είναι σίγουρο ότι η κίνηση μελών και επισκεπτών στο φόρουμ θα διπλασιαστεί και ίσως τριπλασιαστεί με την συγκεκριμένη αναβάθμιση.

Ευχαριστώ
Νεκτάριος Ζόγκος

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Multilingual forum supported by vBET Translator 4.10.1