PDA

View Full Version: / Forumuri, anexată la numele de domeniu pe site-ul



myandy99
20-07-11, 21:11
vBSEO 3.6
vBulletin 3.6.8
vBET 2.3.x
vBSEO sitemap

Am instalat versiunea gratuită pentru un test şi am aflat traducerea lucrărilor mare!

Cu toate acestea, există o problemă majoră pe URL-uri:

Site-ul meu este un site de social networking (xxx.com URL-ul), integrat cu un vBulletin v3.6.8 pe forum pentru (xxx.com URL / forum).

. După instalarea vBET şi modificările făcute la rădăcină pe forum pentru htaccess, am întâlnit o problema - o dată am ales o traducere, eu nu pot merge înapoi la xxx.com ca toate adresele URL xxx.com devine acum xxx.com / forum.

De exemplu, URL-ul xxx.com / index.php? Pagina de muzică = devine acum xxx.com / forum / index.php page =? Muzică şi, prin urmare, partea de social networking a site-ului este complet rupt ca toate URL-urile sunt redirectionate catre forum vBulletin.

Şi, URL-ul pe forum pentru, care a fost xxx.com / forumuri, nu, devine xxx.com / forum / forum.

Dacă am oprit adresa URL de urmărire, problema de mai sus ar fi plecat, dar traducerea automată opreşte, de asemenea, ceea ce nu este ceea ce vreau.

Am pus / forum ca parametru de director pe forum in setarile de vBET, şi am urmat instrucţiunile pentru a modifica htaccess pentru utilizatorii vBSEO..

Ce sunt eu lipsesc?

vBET
20-07-11, 23:37
Acest lucru poate fi cauzat de configurare greşită. Vă rugăm să reţineţi faptul că directorul parametru pe forum ar trebui să fie folosit numai atunci când pe forum pentru dvs. utilizează subdirector în URL-ul atunci când acesta este real subdirector (nu virtuale - cum ar fi, de exemplu, făcută de vBSEO). Acest lucru este clar descris în descrierea parametrilor.

Deci, asiguraţi-vă că aveţi acest drept. Vă rugăm să curăţaţi parametrul Culegere de pe forum si sa verificati făcut-o ajuta.

myandy99
21-07-11, 02:51
URL-ul meu este pe forum pentru xxx.com / forum si de aceea am adaugat / forumuri, în directorul Forum vBET setările.

Eliminarea acest lucru nu m-au ajutat. După îndepărtarea aceasta, URL-ul de pe forum pentru, atunci când este selectat de traducere, devine xxx.com / cs / forum (CS este o limbă), rezultând un link întrerupt.

Iată mea htaccess în directorul / rădăcină forum.:


# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

# RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.xxx\.com
# RewriteRule (.*) http://www.xxx.com/forums/$1 [L,R=301]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.xxx\.com$
RewriteRule ^(.*)$ http://xxx.com/forums/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?)?)$ vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]



vBET
21-07-11, 13:26
Te-am înţeles greşit înainte, din cauza acestei descrieri:

De exemplu, URL-ul xxx.com / index.php? Pagina de muzică = devine acum xxx.com / forum / index.php page =? Muzică şi, prin urmare, partea de social networking a site-ului este complet rupt ca toate URL-urile sunt redirectionate catre forum vBulletin.

Acum înţeleg. Totul este OK - doar versiunea vBET gratuit nu acceptă obţinute de conţinut extern - traduce numai pe forum pentru. URL:? Xxx.com / index.php Pagina muzică = se află în afara pe forum pentru aşa se rupe. Versiunea gratuită vBET traduce numai de conţinut pe forum. Nimic mai mult.

Versiunea completa vBET traduce conţinutul în afara pe forum pentru generat cu vBulletin - îl puteţi vedea pe forumul nostru. A se vedea de conţinut aici:
http://www.vbenterprisetranslator.com/
sau aici
http://www.vbenterprisetranslator.com/downloads.php
şi să se joace cu traducere.

Dacă eu încă nu înţeleg problema - vă rugăm să trimiteţi-mi adresa URL exactă a paginii care face problema.
Dacă înţeleg eu dreapta - atunci raspunsul este: vBET liber nu acceptă obţinute de conţinut în afara pe forum pentru, plătit o sprijină pe forum pentru pagini din afara generate cu motor vBulletin.

PS.
În dvs. normele htaccess pentru vBET sunt în locul nepotrivit -. Respective ar trebui să fie chiar înainte de norme vbseo - nici alte norme ar trebui să fie între vBET şi normele vbseo.

myandy99
21-07-11, 15:05
Da, regulile mele sunt înainte de reguli vBSEO.

Voi cumpăra o versiune comercială. Am nevoie să dezinstalaţi versiune gratuită şi instala versiunea comerciala?

vBET
21-07-11, 20:47
Da - dacă doriţi să instalaţi versiunea comercială, atunci mai întâi trebuie să dezinstalaţi versiunea gratuita - este suficient să îl dezinstalaţi Admin CP.

Reţineţi, de asemenea faptul că normele htaccess. Se va schimba.

myandy99
11-08-11, 20:17
Buna Am cumparat versiunea comerciala, versiunea dezinstalat gratuit şi 3.x. instalat versiunea comerciala Lucrări de traducere, cu toate acestea am exact aceleaşi probleme ca şi în versiune gratuită.

Am avut pentru a opri URL de urmărire în caz contrar URL-ul devine xxx.com / forum / forum cand pot naviga.

În plus, o altă problemă încă există -. După adăugarea de norme URL-ul în faţa a normelor vBSEO în htaccess, vBSEO sitemap legătură într este rupt. Am pagina nu a gasit pentru URL-ul meu sitemap. Scoaterea toate normele vBET ar face sitemap muncă URL-ul din nou, dar acest lucru nu este cu siguranţă o soluţie.

Am lipseşte ceva?

vBET
11-08-11, 20:26
Pentru a avea norme de funcţionare sitemap vBET muta la locul potrivit. Ai făcut pur şi simplu nu instrucţiuni de necultivate - în instrucţiunea trebuie descrise clar pentru a pune normelor vBET chiar înainte de normele vbseo.php şi îl setaţi înainte de norme sitemap loc. De asemenea, asiguraţi-vă că aveţi norme pentru versiunea cu plata - una gratis are reguli diferite. Scoateţi normele vechi şi pune altele noi în locul potrivit + adaugă Culegere de forum pentru a primii 2 norme (la fel cum este descris în instrucţiunile). În cazul în care nu va funcţiona în continuare - vă rugăm să trimiteţi întregi actualizat conţinut htaccess..

Despre / forum / forum - ceea ce nu le-aţi stabilit pentru Admin CP -> vBET -> Main -> Culegere de Forum?

myandy99
11-08-11, 21:14
Mulţumesc Ok. Am rezolvat problema legătură într-sitemap rupt. Dar .. / forum / forum problemă încă există. Şi, da, am stabilit / forum la Admin CP -> vBET -> Main -> Director Forum. Fără a setarea forumuri în acest domeniu în care traducerea nu ar funcţiona chiar - ar conduce la o pagină non-existente.

myandy99
12-08-11, 00:45
Iată meu curent htaccess în temeiul xxx.com / forum rădăcină.:


Comentariu # linia următoare (adăugare în "#" la început)
# Pentru a dezactiva funcţiile de mod_rewrite.
Vă rugăm să reţineţi #: tu încă mai trebuie să dezactivaţi hack în
# Panoul de control pentru a opri vBSEO url rescrieri.
RewriteEngine On

# Unele servere necesită Rewritebase directivă care urmează să fie
# Activat (elimina "#" la început pentru a activa)
Vă rugăm să # Notă: Când activată, trebuie să includă calea de
# În folderul rădăcină vB (de exemplu RewriteBase / forum /)
# RewriteBase /

RewriteBase / forum /

RewriteCond% {} ^ HTTP_HOST www \\ xxx \\.. Com $
RewriteRule ^(.*)$ http://xxx.com/forums/ $ 1 [L, R = 301]

RewriteRule ^ ((urllist | sitemap_) .* \\ (xml |..? Txt) (\\ GZ))? $ Vbseo_sitemap / vbseo_getsitemap.php sitemap = $ 1 [L]

RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php vbet_lang =? 1 dolar = & redirecţionat / forum / index.php [L, QSA]
RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php vbet_lang =? 1 dolar = & redirecţionat / pe forum pentru / $ 2 [L, QSA]

RewriteCond% {REQUEST_URI}! (Admincp / | modcp / | vbseo_sitemap / | cron)
RewriteRule ^ ((arhiva /)?(.* \\ php (/.*)?))$. Vbenterprisetranslator_seo.php [L, QSA]

RewriteCond% {REQUEST_FILENAME}-f!
RewriteCond% {REQUEST_FILENAME}-d!
RewriteCond% {REQUEST_FILENAME} ^! (Admincp | modcp | clientscript | cpstyles | imagini) /
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L, QSA]

După cum puteţi vedea, am avut pentru a elimina
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L, QSA] din. Htaccess pentru a face sitemap muncă URL. Este că ceea ce am ar trebui să fac? Nu-mi amintesc am citit oriunde instrucţiuni dumneavoastră că am să ştergeţi norme vBSEO în fişier. Htacess pentru a face URL-ul sitemap continua să lucreze. Vrei acest şurub până vBSEO meu?

vBET
13-08-11, 01:25
Bună. Tu nu-mi amintesc să ştergeţi normele vbseo în instrucţiunile noastre, deoarece nu este în instrucţiunile noastre şi niciodată nu i sa cerut să o facă. Ai fost instruit pentru a elimina vechile reguli de vBET (de la versiunea gratuită), precum şi de a pune noi norme vBET (de la versiunea completă), în locul potrivit. Nu aveţi pentru a elimina normele vbseo.php. Ne pare rău dacă instrucţiunile mele anterioare nu a fost clar.
Eliminarea, de asemenea, normele vbseo nu vor afecta pe forum pentru dvs., deoarece normele vBET sunt înainte de norme vbseo şi aceste sunt aceleaşi norme (doar la fişier diferit), astfel încât normele vbseo nu sunt active oricum.

Despre / forum / forum problema:
1. Aţi greşit la primele 2 reguli vBET - aţi stabilit acolo / pe forum pentru loc de / forum - va rugam sa corecta această
2. Dacă tot nu funcţionează vă rugăm să comenteze această linie în fişierul htaccess.:

RewriteBase / forum /
3. Dacă nu lucra în continuare - vă rugăm să PM-mi acces la detaliile dvs. Admin CP, vbseo CP, FTP - voi verifica-l pe loc.

myandy99
13-08-11, 18:52
Am încercat o dumneavoastră şi 2, dar încă aceeaşi problemă.

Şi, tocmai am aflat traducerea funcţionează numai pe acasă pe forum pentru, nu pe suport de individuale. Doar tu PM'ed cu informaţiile de care aveţi nevoie. Mulţumiri

vBET
14-08-11, 12:08
Mergând acolo acum.

vBET
14-08-11, 12:22
Ai avut de configurare greşit pentru:
Domeniul principal de pe forum pentru - se presupune a fi utilizat numai atunci când sunt utilizaţi sub-domenii care nu sub-dosare
Tip legătură într - nu a fost schimbat pentru vBSEO

De asemenea, aţi avut oprit de urmărire obţinute.

Este totul este setat în mod corespunzător şi acum pare a fi de lucru bine:) Vă rugăm să verificaţi şi confirmaţi.

myandy99
14-08-11, 17:38
Din păcate, nu este complet de lucru - problema forum / forum încă mai există. De exemplu, după ce te duci la un forum şi faceţi clic pe o traducere, alte non-link-uri sunt pe forum pentru a adaugat un forumuri / / în ei şi le-a spart toate. De exemplu, http://xxx.com/index.php?page=music devine acum http://xxx.com/forums/index.php?page=music. În acest caz, chiar de start, initiala pe forum pentru sine are legătură într-greşit - ea devine http://xxx.com/forums/forums

Şi, cum am spus mai înainte, de mai sus / forum / forum problemă va fi plecat doar dacă dezactivaţi adresa URL de urmărire şi de aceea am inchis, adresa URL de urmărire.

vBET
14-08-11, 21:36
Îi văd pe cei link-uri. Vă rugăm să fac doar acele link-uri absolute în loc de relative. Deci, stabilit acolo http URL-ul complet ... şi aşa mai departe. Reţineţi, de asemenea faptul că vBET este capabil să susţină obţinute pentru paginile dvs. afara pe forum pentru dacă acestea sunt generate folosind vBulletin motorului. Va trebui să se integreze aceste. Vedeţi aici pentru instrucţiuni cum să sprijine obţinute de pagini din afara pe forum pentru: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post1546

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations by vBET Translator 4.10.1