PDA

View Full Version: Боја на текст?



Taurus
03-02-12, 05:07
Каде што може да се промени бојата на текстот за знамиња опаѓачкото мени ве молам? На некои од моите кожи тоа е сосема прочите. Види прилог:

http://creativx.net/forums/imagehosting/34f2b5d50e0cf3.jpg

r.dziadusz
03-02-12, 17:58
Тоа најверојатно ќе треба некои промени во кодот. Јас ќе провери на неа и јас ќе ви даде малку повеќе поим утре

Taurus
04-02-12, 06:32
OK благодарение, јас ќе ги провери назад редовно.

r.dziadusz
04-02-12, 15:01
Добро јас го најдов:
За да го поставите бојата на оваа опаѓачкото мени треба да се уреди на датотеката:
форум корен -> вклучува -> vbenterprisetranslator_functions_url.php

и уредување на линија:


$menu .= '<td class="vbmenu_option"><a rel="novbseo" style="color: black;" ';


Промена вредност на боја:

Во пример, ако сакате да имате зелен текст:


$menu .= '<td class="vbmenu_option"><a rel="novbseo" style="color: green;" ';

Taurus
04-02-12, 15:37
Имам околу 20 различни кожи на мојот форум. Значи со ова уреди ќе ја смените бојата на глобално ниво за сите кожи. Дека нема да го стори. Ми треба начин да се промени бојата на текстот за различни форум кожи. Благодарам.

r.dziadusz
05-02-12, 00:12
Токму сега ние не поддржуваат dinamically менување на бојата на текстот за паѓачкото мени, тоа е hardcoded вредност во нашата скрипта. Ќе побарам Michał дали тоа ќе биде уредување во нашата следното издание

Taurus
05-02-12, 04:34
Токму сега ние не поддржуваат dinamically менување на бојата на текстот за паѓачкото мени, тоа е hardcoded вредност во нашата скрипта. Ќе побарам Michał дали тоа ќе биде уредување во нашата следното издание

Јас веќе го поправив себе благодарност. Јас само додаде stylevars кодот во тој дел што ми го даде. Значи тоа повлекува од Stylevars. Која работи многу подобро за секоја кожа користи различни бои. Благодарам.

sergarch
15-02-12, 12:44
Јас веќе го поправив себе благодарност. Јас само додаде stylevars кодот во тој дел што ми го даде. Значи тоа повлекува од Stylevars. Која работи многу подобро за секоја кожа користи различни бои. Благодарам.

Здраво!

Можете да ги споделите вашите решение за другите, ве молам?

Ви благодариме!

:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations supported by vBET 4.10.1