PDA

View Full Version: поинаков стил



Damas
25-11-09, 04:40
Здраво,

Дали има некој начин да се користи различен стил само за преведени (јазик) страни?

Ви благодариме

vBET
25-11-09, 06:41
Ова се однесува на кабина vBET 2.x (бесплатно) и vBET 3.x (комерцијални) верзии.

Ако се преведени страница, тоа значи дека сте ја подесиле $ _GET ['јазик'].

Тоа значи дека сте способни да направите било прилагодување кои ќе работат само за преведени страници. Се што треба да направите е промена која ќе ги провери го јазикот е поставен пред да направите било промени.


if ($_GET['language']) {
DO SOMESTHING SPECIAL ONLY FOR TRANSLTED PAGES
}


Овој код може да се вклучат во приклучокот.

Можете исто така да направи посебни промени во внатрешноста на шаблони:


<if condition="$_GET['language']">
DO SOMESTHING SPECIAL ONLY FOR TRANSLTED PAGES
</if>


Добар пример за дефиниција - да се справи превод следење во Java Script + користите интернационализира RSS канал (само за vBET 3.x):



<script type="text/javascript" src="<if condition="$_GET['language']">/$_GET[language]/</if>external.php?type=js"></script>
<table class="tborder" cellpadding="6" cellspacing="1" border="0" width="100%" align="center">
<tr>
<td class="tcat">
Last Posts
</td>
</tr>
<tr>
<td class="alt1 bulletlinks">
<script type="text/javascript">

</script>
</td>
</tr>
</table>
<br/>


Damas
25-11-09, 13:44
Велики, работи добро за мене.

Последното нешто што ми треба, како да се поставите знамињата на насловот само на преведени (јазик) страници молам?

Навистина сум многу го цениме вашето трпение и соработка.

Damas
25-11-09, 13:57
Тоа е тоа: D: D

$ Vbenterprisetranslatorflags


Ви благодариме

vBET
25-11-09, 14:00
Велики, работи добро за мене.

Последното нешто што ми треба, како да се поставите знамињата на насловот само на преведени (јазик) страници молам?

Навистина сум многу го цениме вашето трпение и соработка.

Користете сопствени место за знамиња и ставете ја таму каде што сакате за преведени страници, и каде сакате за да не преведени страници користење на спротивниот услови.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Multilingual forum supported by vBET Translator 4.10.1