PDA

View Full Version: Vbet со големи форуми системи? Што велите вие?



dacho
02-11-10, 11:07
Јас би сакал да се консултираат со вас за големи табли со комбинација на Vbet
Мојот систем се кандидира за долго време и работи доста добро .... затоа мора да се уништи страв

Имам околу 350 000 теми и околу 2 милиони Коментари
Мојата база на податоци е прилично голем и со Vbet Тој најверојатно ќе се зголеми повеќе
Користење на податоци 3,66 GB
Индекс на Употреба 1,45 GB

Дали мислите дека системот на оваа големина може да се однесуваат добро со Vbet?
Што се случува со систем како база на податоци ќе се зголеми значително со Vbet?
Дали мојот систем ќе стане тежок и бавен?

Мајкл, во локации листа .... (Дека тие работат со Vbet) -
Прво ажурирање на листата, повеќето од нив не постојат Vbet
Второ не сум ја видел во голем Forum List (мојата скала или повеќе) да се направи споредба

Жалам за мои стравови: збунет:
Јас едноставно не сакаат да се направи грешка

vBET
02-11-10, 13:12
Здраво:)

Прво на сите - не треба да се извини за ништо. Ние сме тука да ви помогне:)

За нашите клиенти листа - ние ќе го Провериповторно и ажурирање. Забележете дека оваа листа база на информации дадени од страна на клиентите - понекогаш треба да кликнете на форумот линк се на порталот купувачи. Ние ќе ги провери сите линкови повторно - тоа ќе биде направено до крајот на следната недела.

Се разбира вашата база на податоци ќе се зголеми кога користите vBET. Сепак, имајте на ум дека нема да влијаат на вашата нормална страници генерација (не преведени), бидејќи vBET го користи своето маси за кеш - не додавајте податоци за мрежата! Маси (само корисник стандардниот јазик на корисникот маса, но ова е многу мала количина на податоци ). Ние не одделни форуми на листата од нејзината големина - можете да го проверете и да направите свој големина споредба.

Ве молиме имајте во предвид дека vBET е многу да се конфигурираат. Ако имате lagre форум и се плашат за ефикасноста молам започнете со само 2 јазика - вашата оригинална и некои други. Потоа можете да го следи четири форум перформанси и да додадете нови јазици од време на време. vBET поддржува 52 јазици (во следното издание ќе додадете повеќе) и можете да изберете кој сакате да има на вашиот форум. Некои од нашите клиенти не се заинтересирани по тоа воопшто можно, некои од нашите клиенти го ограничува за перформанси, некои од нашите клиенти ги користат сите јазици.

Исто така имаме гости кеш, кој ќе биде голема количина на вашиот хард диск простор, но ќе ви овозможи да се даде веднаш одговори без прашања база на податоци за производство - тоа е затоа што за гости vBET може кеш целосна одговори како статички датотеки.

Значи имаме многу подобрувања во перформансите. Јас предлагам да ја видите нашата перформанси совети за повеќе детали:
http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-general-discussions/408-vbet-performance.html

Ве молиме имајте во предвид дека едноставна споредба на бројот на мислења и корисниците на други форуми нема да ви даде доволно информации - нема да видите најважните информации - тоа колку се големи средства за овој форум. Мислам број и моќ на процесорот, количината на меморија, исто така, важно може да се специфична конфигурација на Apache, MySQL, vBulletin. Една работа е хардверот, 2 е подесување на софтвер за подобри перформанси.

Затоа најдобар начин да се провери како ќе се однесуваат на свој форум е да го инсталирате таму. Како што напиша за безбедност можете да почнете со само 2 јазици, и од време на време (кога ќе ги исполни кеш) можете да додадете нови јазици.

Мислам дека вашиот систем може да се однесуваат добро со vBET - Не можам да ви кажам дали тоа ќе се справи и сите јазици - тоа не зависи само од форум големина, но, исто така, на ресурси. Но, дефинитивно можам да ви кажам дека јас сум сигурен дека vBET ќе работи и на вашиот форум и износот на јазици кои вашиот вистински хардвер ќе може да се справи е нешто да се провери.

scottct1
06-12-10, 19:13
Јас ќе ти го знаеш одговорот на ова во неколку недели.

Јас само платени да ја имаат оваа инсталиран на мојот сајт кој е најголемиот сателит на Америка технологија форум со повеќе од 160.000 членови и речиси 3 милиони мислења.

Имам прсти преминал дека ќе работат и работат добро. :)

kamilkurczak
07-12-10, 17:23
па чекаме информации од вас:)

dacho
11-01-11, 13:04
Во моментов тоа ми дава многу на серверот проблеми, се вртам полека се повеќе и повеќе преводи превод систем завршува сите на серверот ресурси и јас сум постојано во војна против едни од други

kamilkurczak
12-01-11, 10:50
Малиот број на активни јазици за времето е добро. (Добар совет)
Кога кеш за активно јазик ќе биде целосна - обидете се да го исклучите следните јазици (еден по еден).

Ние сме во потрага по повеќе оптимизации цело време

wowglider.de
16-01-11, 05:09
Јас ќе ти го знаеш одговорот на ова во неколку недели.

Јас само платени да ја имаат оваа инсталиран на мојот сајт кој е најголемиот сателит на Америка технологија форум со повеќе од 160.000 членови и речиси 3 милиони мислења.

Имам прсти преминал дека ќе работат и работат добро. :)

Јас "само" имаат околу 50k членови, но тие се многу активни, понекогаш, па морам понекогаш за 600ppl во исто време на. На Google Имам околу 1mio страници индексира и можам да кажам vbet прави и

dacho
25-02-11, 01:44
Само се надевам дека по патот ќе се подобри за големи системи, ја заклучив превод системот целосно, мојот посветен сервер не може да се справи со

vBET
26-02-11, 12:41
Само се надевам дека по патот ќе се подобри за големи системи, ја заклучив превод системот целосно, мојот посветен сервер не може да се справи со

Ако имате перформанси прашања ве молиме отворете нова тема во делот проблеми и нашиот тим ќе ви даде совети. Исто така можете да прочитате перформанси совети тука: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-general-discussions/408-vbet-performance.html
Најважно - Ако твојот сервер не е во состојба да се справи со сите преводи на уште тогаш само исклучете некои од преводи. Започнете со неколку и ако сакате повеќе тогаш додадете еден по еден од време на време. Ве молиме имајте во предвид дека повеќето време е поминат на чекање за Google превод одговор, по што vBET кешира резултати и следниот превод е многу, многу побрзо.
Исто така vBET има гости кешот што го прави за кеширани страница генерација за гости дури и побрзо чистење vBulletin тоа го прави! Се разбира, за кеширани страница.
Значи ние ги охрабруваме да ги користите нашите совети и уживаат vBET:)

vBET
27-02-11, 21:37
Тоа може да биде одлична вест за голема Форум - во следното издание се планира да го поддржи во vBET меморијата (за мотори: Memcache, АПЦ, eAccelerator и XCache):)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations made by vBET 4.10.1