PDA

Επιστροφή στο Forum: / Φόρουμ που προσαρτάται στο όνομα τομέα σε όλη την τοποθεσία



myandy99
20-07-11, 21:11
vBSEO 3.6
vBulletin 3.6.8
vBET 2.3.x
vBSEO sitemap

Εγκατέστησα την δωρεάν έκδοση για μια δοκιμή και έχω ανακαλύψει τη μετάφραση λειτουργεί μεγάλο!

Ωστόσο, υπάρχει ένα σημαντικό ζήτημα για τις διευθύνσεις URL:

Το site μου είναι ένα site κοινωνικής δικτύωσης (xxx.com URL) με μια ολοκληρωμένη vBulletin v3.6.8 φόρουμ (xxx.com URL / forums).

. Μετά την εγκατάσταση vBET και κάνει αλλαγές στο ριζικό φόρουμ htaccess, αντιμετώπισα ένα πρόβλημα - μια φορά μπορώ να επιλέξω μια μετάφραση, δεν μπορώ να πάω πίσω στο xxx.com και όλες τις διευθύνσεις URL xxx.com γίνεται τώρα xxx.com / φόρουμ.

Για παράδειγμα URL xxx.com / index.php? Page = η μουσική γίνεται τώρα xxx.com / forums / index.php? Page = μουσική και ως εκ τούτου η κοινωνική δικτύωση μέρος της περιοχής είναι εντελώς σπασμένα, όπως είναι όλες οι διευθύνσεις URL ανακατευθύνονται σε vBulletin φόρουμ.

Και, το URL φόρουμ, το οποίο ήταν xxx.com / forums, δεν γίνεται xxx.com / φόρουμ / φόρουμ.

Αν έχω απενεργοποιήσει τον εντοπισμό URL, το παραπάνω πρόβλημα θα ήταν να φύγει, αλλά η αυτόματη μετάφραση σταματά επίσης, το οποίο δεν είναι αυτό που θέλω.

Έβαλα / forums ως παράμετρο τον κατάλογο Φόρουμ στο vBET ρυθμίσεις, και ακολούθησα τις οδηγίες για να αλλάξετε. Htaccess για vBSEO χρήστες.

Τι είμαι εγώ που λείπει;

vBET
20-07-11, 23:37
Αυτό μπορεί να οφείλεται σε εσφαλμένη διάρθρωση. Παρακαλώ σημειώστε ότι Φόρουμ παράμετρος κατάλογο θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν το φόρουμ σας χρησιμοποιεί υποκατάλογο στο URL όταν είναι πραγματικό υποκατάλογο (όχι εικονική - όπως για παράδειγμα γίνεται από vBSEO). Αυτό περιγράφεται με σαφήνεια στην περιγραφή των παραμέτρων.

Έτσι, βεβαιωθείτε ότι έχετε αυτό το δικαίωμα. Παρακαλούμε καθαρίστε Φόρουμ παράμετρο σας κατάλογο και να ελέγξει το έκανε βοηθήσει.

myandy99
21-07-11, 02:51
URL του φόρουμ μου είναι xxx.com / φόρουμ και γι 'αυτό προστεθεί / φόρουμ στον κατάλογο vBET ρυθμίσεις Φόρουμ.

Η κατάργηση αυτή δεν βοήθησε. Μετά την αφαίρεση αυτή, το URL για αυτό το φόρουμ, όταν η μετάφραση είναι επιλεγμένο, γίνεται xxx.com / CS / forums (CS είναι μια γλώσσα), με αποτέλεσμα ένα link.

Εδώ είναι htaccess μου / ριζικό φόρουμ.:


# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

# RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.xxx\.com
# RewriteRule (.*) http://www.xxx.com/forums/$1 [L,R=301]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.xxx\.com$
RewriteRule ^(.*)$ http://xxx.com/forums/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?)?)$ vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]



vBET
21-07-11, 13:26
Σας παρεξηγημένη πριν, λόγω αυτής της περιγραφής:

Για παράδειγμα URL xxx.com / index.php? Page = η μουσική γίνεται τώρα xxx.com / forums / index.php? Page = μουσική και ως εκ τούτου η κοινωνική δικτύωση μέρος της περιοχής είναι εντελώς σπασμένα, όπως είναι όλες οι διευθύνσεις URL ανακατευθύνονται σε vBulletin φόρουμ.

Τώρα καταλαβαίνω. Είναι όλα ΟΚ - απλά vBET δωρεάν έκδοση δεν υποστηρίζει μετάφραση του εξωτερικού περιεχομένου - μεταφράζει μόνο φόρουμ. URL:? Xxx.com / index.php σελίδα μουσική = είναι έξω από το φόρουμ έτσι ώστε να σπάει. vBET δωρεάν έκδοση μεταφράζει μόνο το περιεχόμενο του φόρουμ. Τίποτα περισσότερο.

Πλήρης έκδοση vBET μεταφράζει περιεχόμενο έξω από το φόρουμ που δημιουργούνται με vBulletin - μπορείτε να το δείτε στην ιστοσελίδα μας φόρουμ. Δείτε το περιεχόμενο εδώ:
http://www.vbenterprisetranslator.com/
ή εδώ
http://www.vbenterprisetranslator.com/downloads.php
και να παίξετε με τη μετάφραση.

Αν εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω το θέμα - παρακαλώ στείλτε μου ακριβή διεύθυνση URL της σελίδας που κάνει το θέμα.
Αν κατάλαβα ακριβώς - τότε η απάντηση είναι: ελεύθερη vBET δεν υποστηρίζουν τη μετάφραση του περιεχομένου έξω από το φόρουμ, που καταβάλλονται one υποστηρίζει σελίδες εκτός φόρουμ που δημιουργούνται με κινητήρα vBulletin.

PS.
Σε σας htaccess κανόνες για vBET βρίσκονται σε λάθος μέρος -. Αυτά πρέπει να είναι ακριβώς ΠΡΙΝ vBSEO κανόνες - υπάρχουν άλλοι κανόνες πρέπει να είναι μεταξύ vBET και vBSEO κανόνες.

myandy99
21-07-11, 15:05
Ναι κανόνες μου πριν από vBSEO κανόνες.

Θα αγοράσω μια εμπορική έκδοση. Χρειάζεται να απεγκαταστήσετε δωρεάν έκδοση και να εγκαταστήσετε εμπορική έκδοση;

vBET
21-07-11, 20:47
Ναι - αν θέλετε να εγκαταστήσετε εμπορική έκδοση, στη συνέχεια, πρώτα πρέπει να καταργήσετε την εγκατάσταση δωρεάν έκδοση - αρκεί να το απεγκαταστήσετε από Admin CP.

Επίσης, παρακαλούμε να σημειώσετε ότι. Κανόνων htaccess θα αλλάξει.

myandy99
11-08-11, 20:17
Γεια σας Αγόρασα εμπορική έκδοση, απεγκατασταθεί δωρεάν έκδοση και να εγκατασταθεί εμπορική έκδοση 3.x. Τα έργα μετάφραση, όμως έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα όπως και με δωρεάν έκδοση.

Έπρεπε να απενεργοποιήσετε τη διεύθυνση URL παρακολούθησης αλλιώς URL γίνεται xxx.com / φόρουμ / φόρουμ όταν πλοήγηση.

Επιπλέον, ένα άλλο πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται -. Μετά την προσθήκη διατάξεων URL μπροστά από vBSEO κανόνες htaccess, vBSEO sitemap σύνδεση είναι σπασμένη. Πήρα τη σελίδα δεν βρέθηκε για sitemap URL μου. Η κατάργηση όλων των κανόνων vBET θα έκανε την εργασία sitemap URL και πάλι, αλλά αυτό σίγουρα δεν είναι λύση.

Είμαι λείπει κάτι;

vBET
11-08-11, 20:26
Για να έχετε sitemap τρέχει κανόνες vBET κίνηση στην κατάλληλη θέση. Κάνατε απλά δεν είναι σε αγρανάπαυση οδηγίες - σε οδηγίες που έχετε περιγράφεται με σαφήνεια να θέσει κανόνες vBET ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ vbseo.php κανόνες και να το ρυθμίσετε πριν από κανόνες sitemap αντ 'αυτού. Επίσης, παρακαλώ να είστε βέβαιος ότι έχετε κανόνες για την πληρωμένη έκδοση - δωρεάν μία έχει διαφορετικούς κανόνες. Αφαιρέστε το παλιό κανόνων και θέτει σε νέες, στην κατάλληλη θέση + προσθέστε κατάλογο φόρουμ για τα 2 πρώτα τους κανόνες (όπως περιγράφεται στις οδηγίες). Σε περίπτωση που δεν θα εξακολουθούν να εργάζονται - στείλτε ολόκληρο αλλάξει περιεχόμενο του αρχείου htaccess..

Σχετικά / φόρουμ / φόρουμ - τι έχετε ορίσει για Υποστηρικτικοί CP -> vBET -> Κύριο -> Κατάλογος Φόρουμ;

myandy99
11-08-11, 21:14
Ok ευχαριστώ. Έλυσα το πρόβλημα sitemap σπασμένο σύνδεσμο. Αλλά το .. / forums / forums πρόβλημα εξακολουθούν να υπάρχουν. Και, ναι μπορώ να ρυθμίσω / φόρουμ στο Διαχειριστή CP -> vBET -> Κύριο -> Κατάλογος Φόρουμ. Χωρίς ρύθμιση φόρα στον τομέα αυτό η μετάφραση θα ήταν ούτε καν το έργο - θα οδηγήσουν σε μη-υπάρχουσα σελίδα.

myandy99
12-08-11, 00:45
Εδώ είναι το τρέχον αρχείο μου htaccess υπό xxx.com / forums ρίζα.:


# Σχόλιο την ακόλουθη γραμμή (προσθήκη «#» στην αρχή)
# Για να απενεργοποιήσετε λειτουργίες mod_rewrite.
# Σημείωση: θα πρέπει ακόμα να απενεργοποιήσετε το hack στο
# Τον πίνακα ελέγχου vBSEO να σταματήσει url ξαναγράφει.
Στις RewriteEngine

# Ορισμένοι διακομιστές απαιτεί η οδηγία RewriteBase να
# Ενεργοποιημένη (αφαίρεση «#» στην αρχή για να ενεργοποιήσετε)
# Σημείωση: όταν ενεργοποιηθεί, θα πρέπει να συμπεριλάβετε τη διαδρομή
# Για να ρίζα φάκελο σας vB (δηλαδή RewriteBase / forums /)
# RewriteBase /

RewriteBase / forums /

% RewriteCond {HTTP_HOST} ^ www \\. Xxx \\. Com $
RewriteRule ^(.*)$ http://xxx.com/forums/ $ 1 [L, R = 301]

RewriteRule ^ ((urllist | sitemap_) .* \\ (xml |..; Txt) (\\ gz)); $ vbseo_sitemap / vbseo_getsitemap.php sitemap = $ 1 [L]

RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php; vbet_lang = $ 1 & ανακατεύθυνση = / forum / index.php [L, QSA]
RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php; vbet_lang = $ 1 & ανακατεύθυνση = / forum / $ 2 [L, QSA]

% RewriteCond {REQUEST_URI}! (Admincp / | modcp / | vbseo_sitemap / | cron)
RewriteRule ^ ((αρχείο /)?(.* \\. Php (/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L, QSA]

% RewriteCond {REQUEST_FILENAME}!-F
% RewriteCond {REQUEST_FILENAME}!-D
% RewriteCond {REQUEST_FILENAME} ^! (Admincp | modcp | clientscript | cpstyles | εικόνες) /
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L, QSA]

Όπως μπορείτε να δείτε, εγώ έπρεπε να αφαιρέσει
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L, QSA] από το. Htaccess για να sitemap εργασία URL. Είναι αυτό που είμαι υποτίθεται να κάνει; Δεν θυμάμαι διάβασα πουθενά οδηγίες σας που έχω να διαγράψετε vBSEO κανόνες. Htacess αρχείο για να γίνει sitemap URL συνεχίσει να εργάζεται. Μήπως αυτό βίδα μέχρι vBSEO μου;

vBET
13-08-11, 01:25
Γεια σου. Δεν χρειάζεται να θυμάστε να διαγράψετε vBSEO κανόνες στις οδηγίες μας, γιατί δεν είναι στις οδηγίες μας και ποτέ δεν κλήθηκε να το κάνει. Θα ήταν εντολή για την απομάκρυνση παλαιών κανόνων vBET (από δωρεάν έκδοση) και να θέσει νέους κανόνες vBET (από την πλήρη έκδοση) σε κατάλληλο χώρο. Δεν χρειάζεται να αφαιρέσετε vbseo.php κανόνες. Συγγνώμη αν τα προηγούμενα οδηγίες μου δεν ήταν σαφής.
Επίσης, αφαιρώντας vBSEO κανόνες δεν θα βλάψει το φόρουμ σας, διότι οι κανόνες vBET είναι πριν από vBSEO κανόνες και αυτοί είναι οι ίδιοι κανόνες (μόνο για διαφορετικό αρχείο) έτσι vBSEO κανόνες αυτοί δεν είναι ενεργοί έτσι κι αλλιώς.

Σχετικά / φόρουμ / φόρουμ θέμα:
1. Έχετε λάθος πρώτα 2 κανόνες vBET - που έχετε ορίσει εκεί / forum αντί για / φόρουμ - παρακαλούμε να διορθώσετε αυτό το
2. Αν εξακολουθεί να μην λειτουργεί Παρακαλώ σχολιάστε αυτή τη γραμμή στο αρχείο htaccess σας.:

RewriteBase / forums /
3. Αν δεν εξακολουθούν να εργάζονται - παρακαλώ PM μου πρόσβαση λεπτομέρειες προς Admin CP σας, vBSEO CP, FTP - θα ελέγχει το στο χώρο.

myandy99
13-08-11, 18:52
Προσπάθησα σας για 1 και 2, αλλά εξακολουθεί ίδιο πρόβλημα.

Και εγώ μόλις ανακαλύψει τη μετάφραση λειτουργεί μόνο σε σπίτι forum, όχι σε μεμονωμένες πέλματα. Απλά σας PM'ed με τις πληροφορίες που χρειάζεστε. Ευχαριστίες

vBET
14-08-11, 12:08
Πηγαίνοντας εκεί τώρα.

vBET
14-08-11, 12:22
Είχατε λάθος ρυθμίσεις για:
Φόρουμ κύριο τομέα - αυτό ας υποθέσουμε ότι πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν χρησιμοποιείτε υπο-τομείς που δεν υπο-φακέλους
Τύπος σύνδεσης - δεν άλλαξε για vBSEO

Επίσης είχατε απενεργοποιήσει την παρακολούθηση μετάφραση.

Είναι όλα σωστά ρυθμισμένη τώρα και φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά:) Ελέγξτε και επιβεβαιώστε.

myandy99
14-08-11, 17:38
Δυστυχώς, δεν λειτουργεί πλήρως - το πρόβλημα φόρουμ / φόρουμ εξακολουθεί να υπάρχει. Για παράδειγμα, μετά πηγαίνετε στο φόρουμ και να κάνετε κλικ σε μια μετάφραση, οι άλλες μη-φόρουμ συνδέσεις πρόσθεσε / forums / σ 'αυτά και έσπασε όλα. Για παράδειγμα, http://xxx.com/index.php?page=music γίνεται τώρα http://xxx.com/forums/index.php?page=music. Στην περίπτωση αυτή, ακόμη και την αρχική σελίδα φόρουμ ίδια έχει λάθος σύνδεσμο - γίνεται http://xxx.com/forums/forums

Και, όπως είπα και πριν, πάνω από / φόρουμ / φόρουμ πρόβλημα θα φύγει μόνο αν απενεργοποιήσετε τον εντοπισμό URL και γι 'αυτό έχω απενεργοποιήσει τον εντοπισμό URL.

vBET
14-08-11, 21:36
Βλέπω αυτούς τους δεσμούς. Παρακαλούμε ακριβώς κάνουν οι δεσμοί αυτοί απόλυτη αντί της σχετικής. Έτσι που υπάρχει πλήρης http URL ... και ούτω καθεξής. Επίσης, παρακαλούμε να σημειώσετε ότι vBET είναι σε θέση να υποστηρίξει τη μετάφραση για τις σελίδες σας, εκτός αν αυτά τα φόρουμ δημιουργούνται χρησιμοποιώντας vBulletin κινητήρα. Θα πρέπει να ενσωματώσουν αυτές. Δείτε εδώ για οδηγίες για το πώς να υποστηρίξει τη μετάφραση των σελίδων έξω από το φόρουμ: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post1546

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vBET Translator 4.10.1