Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Страница 1 на 3 123 ПоследнаLast
Резултати 1 да 10 на 22

Тема: ЧПП

  1. #1
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default ЧПП

    Еве листа со најчесто поставувани прашања. Ќе ги најдете одговорите подолу.

    Како да го конфигурирате поддршката за другите превод API-јата?
    Како мулти јазична поддршка работи?
    Она што е потребно за овој мод на работа?
    По превод што го добивам празна страница - што не е во ред?
    По превод целиот текст исчезне - Што не е во ред?
    Како да се провери сум блокиран од страна превод на услуги?
    Имам оптимизација превод линкови, јас го користам и имала главната страница не е преведување - Што не е во ред?
    Што да се направи, да имаат преводи линкови добро за оптимизација консензус?
    Имам индексирани страници од стари врски тип (со Language =) и сакате да се префрлите SEO линкови - што да правам?
    Како да се врати на стандардниот јазик откако ќе кликнете на знамето?
    Имам предупредувања во Safe Mode - Што да направам?
    Може ли да додадете преведени страници за карта?
    Како да преведете страници надвор од форумот директориум?
    Јас се за e-mail порака за MySQL серверот исчезнала прашање. Што не е во ред?
    Имам langtitle во мојата рачно и не е преведен, тоа е прашање?
    URL-то вклучува помина. Дали е индексирани од Гугл?
    Како да се постигне превод граници побавно, и плаќаат помалку за преводи од страна на комерцијалните API-
    Непреведен текст
    Делумна превод
    Што да направите за да имаат рачно е преведен под знамињата?
    Знамиња не се прикажани на мобилен Стил
    Последен пат изменето од Marcin Kalak; 01-06-15 на 10:02.

  2. #2
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default Она што е потребно за овој мод на работа?

    - Мора да го инсталирате и конфигурирајте го соодветно (Прочитајте внимателно параметри описи)
    - Мора да имате инсталирано навивам во PHP. Повеќето сервери веќе го имаат. Само да го инсталирате овој мод и ако не работи тогаш прашајте го вашиот сервер работи да се инсталира навивам. Во меѓувреме можете да го исклучите МО или отстраните знамиња така што корисниците нема да бидат засегнати. Ако добиете празна страница За преведувачки страници (тоа нема да влијае на вашата нормална страници) тоа значи дека немате инсталирано навивам - само да го инсталираш
    - Мора да имате инсталирано iconv во PHP. Повеќето сервери веќе го имаат. Ако не е грешка да се случи или празна страница за преводи.

  3. #3
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default По превод што го добивам празна страница - што не е во ред?

    Само прочитајте одговор за претходното прашање

    Исто така можете да ја проверите оваа vBulletin документација за празни страници: http://www.vbulletin.com/docs/html/blank_pages
    Сепак - прво само бидете сигурни дека имате се што е потребно за vBET.
    Последен пат изменето од vBET; 09-09-10 на 09:00.

  4. #4
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default По превод целиот текст исчезне - Што не е во ред?

    Во таков случај ќе има 3 можности:
    1. Вие не необработени инструкциите за инсталација. Можете да го конфигурирате Форум јазик опција. Само конфигурирате МО
    2. Можете да поставите ред Google Преведувачки API клуч - Го постави на соодветна вредност или отстранете ја (не советува - само го постави соодветно)
    3. Поради некоја причина ќе беше блокиран од страна на Google


    Последниот треба некои појаснувања - Како можете да кажете дека сте беше блокирана. Тука е едноставен прирачник како да го направите тоа:
    http://www.vbenterprisetranslator.co....html # post1729
    Последен пат изменето од vBET; 14-03-10 на 01:46.

  5. #5
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default Имам оптимизација превод линкови, јас го користам и имала главната страница не е преведување - Што не е во ред?

    Прво, осигурајте се дека вашиот . Htaccess правила се во ред - особено за форуми со поддиректориум во URL-то.
    Последен пат изменето од vBET; 19-02-10 на 05:50.

  6. #6
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default Што да се направи, да имаат преводи линкови добро за оптимизација консензус?

    Мора да се постави соодветната опција во Admin CP и промени / креирање. Htaccess фајлот (ЗАБЕЛЕШКА: можете да го користите ОПТИМИЗАЦИЈА превод линкови дури и без vBSEO!)

    за имала корисници видите тука

    за корисниците без имала
    -. Ако не се htaccess датотека тогаш употребата на еден од не-не-испратите директориумот во МО пакет - само да го испратите на вашиот форум директориум
    -. Ако имате htaccess датотека, а потоа додадете една на овие две правила (ако се користат vB 'Мо Преработи Friendly Url' тогаш стави овие правила САМО ПРЕД vB правила):



    - Кратко ПРАВИЛА
    Побрзо и поефикасно, но може да се користи само ако сте НЕ користејќи врски со 2-знаци дел, односно: yourforum.com / XY /

    Code:
    RewriteRule ^/?(..|zh-CN|zh-TW)/archive/index.php/(.*)?$ archive/index.php?/$2&language=$1 [L,QSA]
    RewriteRule ^/?(..|zh-CN|zh-TW)/$ index.php?language=$1 [L,QSA]
    RewriteRule ^/?(..|zh-CN|zh-TW)/(.*)?$ $2?language=$1 [QSA]


    - Долго ПРАВИЛА
    Може да се користи од секогаш

    Code:
    RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|sq|ca|et|tl|gl|hi|id|lv|lt|mt|sl|uk|vi|cy|yi)/archive/index.php/(.*)?$ archive/index.php?/$2&language=$1 [L,QSA]
    RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1 [L,QSA]
    RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1 [QSA]
    Последен пат изменето од r.dziadusz; 08-11-11 на 20:51.

  7. #7
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default Имам индексирани страници од стари врски тип (со јазик =) и сакате се префрлат на оптимизација за врски-што да правам?

    Прво да се направи ОПТИМИЗАЦИЈА линкови на располагање. После тоа го додадете ова правило е да се . Htaccess (пред ОПТИМИЗАЦИЈА правила):
    Code:
    RewriteCond %{QUERY_STRING} language=(zh-TW|zh-CN|..)
    RewriteRule ^(.*)$ http://%{HTTP_HOST}/%1/$1? [L,R=301]
    ЗАБЕЛЕШКА:
    Овие правила може да, Не работат. Во оваа ситуација ве молиме осигурајте се со нас, ние ќе ви помогнеме. Ние ќе ја преработи . Htaccess правила и ја адаптирате на вашите случај, за бесплатно.
    Еден пример како да ги уредувате . Htaccess датотека:измени во. htaccess датотека, Но вие не мора да го направи тоа со себе ќе ми биде драго да се направат овие промени, наместо од вас!
    Последен пат изменето од r.dziadusz; 14-10-11 на 09:44.

  8. #8
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default Како да се врати на стандардниот јазик откако ќе кликнете на знамето?

    Ако сте го поставиле за следење опција, тогаш да се вратиме на стандардниот јазик само треба да кликнете на знамето за стандардниот јазик

  9. #9
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default Имам предупредувања во Safe Mode - Што да направам?

    Само да го исклучите спаси владата - тоа е заостанато во PHP и не се поддржани во идните верзии. Погледнете тука за повеќе детали:
    PHP: безбедност и во Safe Mode - Рачен

  10. #10
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default Може ли да додадете преведени страници за карта?

    Да - многу лесно тоа што е бесплатен) И да ја менувате само една датотека. Детални упатства ќе ги најдете тука
    Последен пат изменето од vBET; 14-03-10 на 03:13.

Страница 1 на 3 123 ПоследнаLast

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

  • Можете може да не да отвораш нови теми
  • Можете може да не да испраќате мислења
  • Можете може да не да вршите прикачувања
  • Можете може да не ги уредувате своите мислења
  •