PDA

View Full Version: Решени Многу проблеми инсталирање на vbulletin 5



rafail
30-09-15, 00:03
Здраво, имам некои проблеми инсталирање на vbulletin 5
Јас се подигнати датотеки, да го постави мојот google api клуч и сите потребни подесувања на admincp

Кога се обидов да ги увезете product-vbenterprisetranslator.xml јас добив за грешка:

[ЦИТАТ]
Увоз На Производи, Ве Молиме Почекајте...

[:]
Предупредување: require_once(...//vbenterprisetranslator_functions_admin.php): не успеа да се отвори струја: Нема таква датотека или директориум во .../includes/adminfunctions_product.php(881) : eval()'d код на линија 2
Фатална грешка: require_once(): не Успеав отворање потребна '/home/forumsrv/public_html/core//vbenterprisetranslator_functions_admin.php' (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') во /home/forumsrv/public_html/core/includes/adminfunctions_product.php(881) : eval()'d код на линија 2
[\ЦИТАТ]

[\ЦИТАТ]

па јас додадов на оваа линија на мојот "+core+вклучува+config.php" за да decalre на "['Разно']['admincpdir']"
[ЦИТАТ]$конфигурирај['Разно']['admincpdir'] = 'admincp';[\ЦИТАТ]
vbulletin 5.1.9 не ја имаат оваа линија од стандардните.

Како може ова xml побара променлива дека не е присутна??

Како и да е, по тоа што е инсталиран. Отидов да vbet settings и додаде мојот google api клучот и го постави сите потребни прилагодувања.

Откако ја уредуваат мојата .htaccess и додаде првиот оваа линии (дадени на не-не-upload+tools+пренасочува-правила):
[ЦИТАТ]RewriteEngine На
Опции FollowSymLinks

RewriteRule ^\?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)\archive\index.php\(.*)?$ archive\index.php?\$2&language=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^\?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)\$ индекс.php?јазик=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^\?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)\(.*)?$ $2?јазик=$1 [L,QSA]
[\ЦИТАТ]


Не работел на сите, на било кој јазик знаме јас избраниот јазик беше уште англиски

потоа се додава остатокот линии на .htaccess:
[ЦИТАТ]RewriteCond %{QUERY_STRING} !пренасочени=
RewriteCond %{QUERY_STRING} !дали=
RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images|css|јс|login|овласти|ајакс)
RewriteRule ^(.*)$ vbenterprisetranslator_front_controller.php?пренасочени=$1 [L,QSA][\ЦИТАТ]

Работеше, кога ќе кликне на јазик знаме го промени форум јазик, НО.. сликата прилози не беа покажува и не можев да најава на admincp,
кога се обидов да се најават на admincp добив оваа грешка:
[ЦИТАТ] Нема текст датотека наведени. [\ЦИТАТ]


УРЕДУВАЊЕ 2-10-15:

Ве молиме да го прочитате мојот последен пост на оваа тема за да се добие помогна за инсталирање на vbulletin 5.1.9

Marcin Kalak
30-09-15, 08:10
Здраво.
Ви благодариме за информации за config.xml. Претходните верзии вклучува линија $конфигурирај['Разно']['admincpdir'] = 'admincp';. Не знам зошто тоа беше отстранет во најновата верзија на vB.
. Вашиот htaccess треба да изгледа вака:


RewriteEngine On
Options FollowSymLinks

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/archive/index.php/(.*)?$ archive/index.php?/$2&language=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1 [L,QSA]

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On

#In some cases where you have other mod_rewrite rules, you may need to comment out the following line
#and change it to match your folder name. This resets the other mod_rewrite rules for just this directory
#If your site was www.example.com/forum, the setting would be /forum/
#RewriteBase /

# Send css calls directly to the correct file VBV-7807
RewriteRule ^css.php$ core/css.php [NC,L]

# Redirect old install path to core.
RewriteRule ^install/ core/install/ [NC,L]

# Main Redirect
RewriteCond %{REQUEST_URI} !\.(gif|jpg|jpeg|png|css)$
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ index.php?routestring=$1 [L,QSA]

# Because admincp is an actual directory.
RewriteRule ^(admincp/)$ index.php?routestring=$1 [L,QSA]
</IfModule>

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE application/atom+xml \
text/javascript \
application/x-javascript \
application/javascript \
application/json \
application/rss+xml \
application/vnd.ms-fontobject \
application/x-font-ttf \
application/xhtml+xml \
application/xml \
font/opentype \
image/svg+xml \
image/x-icon \
text/css \
text/html \
text/plain \
text/x-component \
text/xml
</IfModule>

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType application/x-javascript A1209600
ExpiresByType text/javascript A1209600
ExpiresByType application/javascript A1209600
ExpiresByType text/css A31536000
ExpiresByType image/x-icon A2592000
ExpiresByType image/icon A2592000
ExpiresByType application/x-ico A2592000
ExpiresByType application/ico A2592000
ExpiresByType image/gif A2592000
ExpiresByType image/jpeg A1209600
ExpiresByType image/jpg A1209600
ExpiresByType image/png A1209600
ExpiresByType application/x-shockwave-flash A1209600
ExpiresByType font/ttf A2592000
ExpiresByType font/otf A2592000
ExpiresByType font/x-woff A2592000
ExpiresByType image/svg+xml A2592000
ExpiresByType font/truetype A2592000
ExpiresByType font/opentype A2592000
ExpiresByType application/x-font-woff A2592000
ExpiresByType application/vnd.ms-fontobject A2592000
</IfModule>

<IfModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
<filesmatch "\.(ico|flv|gif|swf|eot|woff|otf|ttf|svg)$">
Header set Cache-Control "max-age=2592000, public"
</filesmatch>
<filesmatch "\.(jpg|jpeg|png)$">
Header set Cache-Control "max-age=1209600, public"
</filesmatch>
<filesmatch "\.(eot|woff|otf|ttf|svg)$">
Header set Cache-Control "max-age=2592000, public"
</filesmatch>
# css and js should use private for proxy caching https://developers.google.com/speed/docs/best-practices/caching#LeverageProxyCaching
<filesmatch "\.(css)$">
Header set Cache-Control "max-age=31536000, private"
</filesmatch>
<filesmatch "\.(js)$">
Header set Cache-Control "max-age=1209600, private"
</filesmatch>
</IfModule>

RewriteCond %{QUERY_STRING} !redirected=
RewriteCond %{QUERY_STRING} !do=
RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images|css|js|login|auth|ajax)
RewriteRule ^(.*)$ vbenterprisetranslator_front_controller.php?redirected=$1 [L,QSA]

Ве молиме пратете ми ЧАСОТ пристап детали за Администраторска CP и FTP. Јас би сакал проверете ги вашите поставувања.

rafail
30-09-15, 11:59
кога ќе се стави дека htaccess јас не можам да се најават на admincp, таа вели "нема input file"
ви испрати часот со администраторска лозинка
ftp е исклучено и јас пристап преку cpanel
ако е потребно, дозволете ми да знам

rafail
30-09-15, 12:04
испратено можете исто така ќе се најавите на ftp часот

Marcin Kalak
30-09-15, 15:30
За да го исклучите додадете код на јазик да прилог на вашиот форум:
add to AdminCP->vBET->Превод Options->Игнорира Адреси:

/filedata/
/fetch
/image.php.
За да поправите проблем со AdminCP, обидете се да го исклучите во прилагодувањата за серверот FastCGI.

rafail
30-09-15, 16:05
нема таква опција во admincp и fastcgi е веќе исклучено

Marcin Kalak
30-09-15, 17:11
Оваа опција треба да биде во AdminCP->vBET->Превод Options->Игнорира Адреси. Дали сте сигурни дека ќе го исклучите FastCGI?

rafail
30-09-15, 18:11
јас додадов адреси, додаде htaccess што се предвидени и добив бели ликови и не можеа да се најавите за да admincp. fastcgi не е ни инсталиран на мојот сервер

Marcin Kalak
30-09-15, 19:51
Дали имате mod_rewrite от? Во phpinfo е напишано дека FastCGI е вклучена.

rafail
30-09-15, 21:39
CGI е овозможено, не FastCGI. FastCGi не е ни инсталиран. phpinfor вели cgi/fastcgi бидејќи тоа значи дека еден или други.
Се обидов користење на ОДС, тоа се отвора cpanel но добивам на главната страница: Предупредување: Не може да го измените насловот информации - headers already sent во .../includes/vbenterprisetranslator_functions.php на линија 223
исто така, кога се свртев да одс и додаде htaccess содржина добив бели ликови на форумот (на стандарден англиски јазик)
имам додадени 3 линии на игнорира адреси.

Па јас се сврте назад кон CGI (не FASTCGI) и отстрани htaccess линии, така на форумот можат да работат.
Јас не можам да understund оваа состојба, дали постои било каков начин тоа може да се работи или не? имате уште вкуси на vbulletin 5.1.9? Ми треба помош тука, имам предвидени со ftp и admincp ингеренциите што друго треба да направам за да се добие таа работа?

Marcin Kalak
01-10-15, 18:44
Да ние тестирани vBET на vB 5.1.9. Се сомневам дека ова е проблем со серверот за конфигурација. Ве молиме обидете се повторно користење на ОДС. Ако по завршувањето .htaccess ќе видите бели страници обидете се да се оневозможи преведувачки услуги во AdminCP->vBET->Превод Услуги Достапност. Дали имате mod_rewrite от?

rafail
02-10-15, 07:08
На Преведувач услуги само на google беше активна од почетокот.
mod_rewrite се инсталира по стандард од страна на apache
одс, освен од бели ликови, ми дава грешка Предупредување: Не може да го измените насловот информации - headers already sent во .../includes/vbenterprisetranslator_functions.php на линија 223

Marcin Kalak
02-10-15, 07:13
Имаме тестирани вашиот ОДС по мојот последен пост? Јас коригира малку еден vBET датотека и јас би сакал да се види дали ОДС ќе работат. Ова предупредување и бела страница се познати прашања чие решавање тркало треба да биде полесно.

rafail
02-10-15, 11:06
РАБОТЕЛ.

едно прашање, sould јас ја напушти линии што ме испрати за да го игнорира адреси?
исто така, кога ќе одберете јазик за кодирање треба да се постави во пребарувачот да unicode со цел да се прикаже точното ликови. Дали постои начин да се прикаже преведени јазик без треба да изберете кодирање на пребарувач?

Marcin Kalak
02-10-15, 11:31
Не отстранувајте ги игнорираат URL. Ова им овозможува на вашето прилози нема да биде parsed. Ако видите бела страница не ви се промени на конфигурацијата на серверот, бели страници обично значи прашањата со поврзување на преведувачки услуги.
Веќе гледам и тестови на карактерот кодирање прашања.

rafail
02-10-15, 11:34
Исто така преведени страници на сликата attachemnts не се прикажани. ве молиме проверете кои исто така

rafail
02-10-15, 13:15
Јас се менува Јазици и фрази>Јазик менаџер>изменете ги прилагодувањата и уредени "HTML Character Set" за да "UTF-8" и кодирање на ова прашање се реши.
Единствениот проблем сега е дека прилозите не се прикажува на преведени страници

Marcin Kalak
02-10-15, 13:30
Не може да се покаже како еден линк каде прилози се прикажани за да не се преведени страница, и каде што тие не се појави на преведени страница?

rafail
02-10-15, 17:22
Јас фиксна прилози со тоа поправка на прилог табели (admincp>поправка/оптимизира маси)

Мојот заклучок (за сите vb5 корисници дека сакате да го инсталирате овој додаток на своите форуми):

Овој addon имаше некои инсталација проблеми, кои беа фиксирани со "Marcin Kalak" Помош (Многу Благодарам)

За да го инсталирате на Vbulletin 5.1.9 ќе треба да ги уредувате "/core/includes/config.php" со додавање на оваа линија на крајот на тоа:

$ Config ['Разно'] ['admincpdir'] = 'admincp ";

PHP процесор мора да бидат "ОДС" , не "CGI". Значи, ако имате "cgi" мора да chage тоа да "ОДС" на вашиот сервер. На WHM cpanel тоа може да се промени со одење на "Услуга конфигурациски>Конфигурирај PHP ад SUExec" И одберете таму "PHP 5 Управувачот" за да "ОДС"

На .Htaccess треба да имате на почетокот овие линии:

RewriteEngine На
Опции FollowSymLinks

RewriteRule Архива / index.php? / $ 2 & Language = $ 1 [l, QSA]
RewriteRule index.php? јазик = $ 1 [l, QSA]
RewriteRule 2 $? Јазик = $ 1 [l, QSA]


И на крајот ова линии:

RewriteCond% {} QUERY_STRING! Пренасочени =
RewriteCond %{QUERY_STRING} !дали=
RewriteCond %{REQUEST_URI} !(core|admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images|css|јс|login|овласти|ајакс)
RewriteRule ^(.*)$ vbenterprisetranslator_front_controller.php?пренасочени=$1 [L,QSA]

Можете да додадете add to "AdminCP->vBET->Превод Options->Игнорира Адреси":

/filedata/
/пренесам
/image.php

И да одат "Admincp>Јазици и фрази>Јазик менаџер>измените прилагодувањата" и уредување на "HTML Character Set" за да "UTF-8"


И Vbet Превод приклучок, ќе работат на Vbulletin 5.1.9
УРЕДУВАЊЕ 27-12-15: по некое подобро проверки најдов многу проблеми, страниците дури и не е преведена и многу db грешки при....

Marcin Kalak
02-10-15, 19:16
Јас сум среќен што сум помогнал. Во следното издание vBET нема да биде потребно да се промени конфигурационата датотека за скинови.

rafail
02-10-15, 19:47
Една работа Marcin, на htaccess "|core" мора да се додаде на RewriteCond %{REQUEST_URI}
па таа треба да изгледа вака:

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp|modcpclientscript|cpstyles|images|css|јс|login|овласти|ajax|core) (изменет мојот водич погоре)
друго аватари нема да бидат прикажани (пристапот е одбиен)

Благодарам

Marcin Kalak
02-10-15, 20:00
Ви благодарам многу за информацијата.

rafail
27-12-15, 14:45
Само да извести дека по таквите промени форум вршење беше многу лошо, некои страници работел и како што рече, но јас забележав многу db грешки и проблеми на преводи. Многу страници биле дури и не се преведени. Па јас отстранети vbet (многу тешко да се направи бидејќи имаше многу entried на базата на податоци).

Чека надградба која ќе целосната работа на vb 5.1.9 и не предизвикува овие проблеми.

Marcin Kalak
28-12-15, 11:22
Тековната верзија vBET треба да работат за vB 5.1.9. Не е потребен превод на страница може да предизвика исцрпеност преводи граници. Во погоре конфигурација јас тестирани vBET за vB 5.1.9. Ако имате било какви други прашања ве молиме да се создаде нова тема.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations made by vBET 4.10.1