PDA

View Full Version: Решени Како да го оневозможите преведени адреси



Snake
23-02-10, 22:14
Здраво сакам да ја сочувам мојата Англиски адреси како vbet 2.0

Како можам да го исклучите преведени адреси?

Snake
24-02-10, 02:28
Навистина треба да се оневозможи овие, Јас се работи овој мод долго време и не сакате да мора да индекс 1mil адреси повторно, ќе бидат потребни месеци и месеци. Јас повеќе ќе го задржи стариот URL структура Ве молиме помогнете.

vBET
24-02-10, 03:13
vBET 3.x прави преводи на безбеден начин во согласност со vBET 2.x Тоа значи дека старите (не преведени врски) само да се пренасочи 301. И за Google (и други пребарувачи) значи - не изгубат оваа индексирани страница само промена на адреса причина се уште е на истата страница што се пресели во други адреса.

Значи вие ќе го изгубат ништо. Тоа е безбедно за вас.

Како и да е ако се уште сакаш да тогаш Ве молиме да ја отворам датотеката vbenterprisetranslator_seo.php и да ги отстраните (коментар) на овој код:


function vbseo_thread_seotitle(&$thread){
require_once(dirname(__FILE__). '/includes/vbenterprisetranslator_functions.php');
vbet_makevBSEOTheadLink($thread);
}


Тоа може да биде исто така е потребно да се најде во Admin CP -> Производи и додатоци -> Приклучоци vBET додаток наречен иницијализација за init_startup кука и да ги отстраните / коментар има овој код:


if (!function_exists("vbseo_thread_seotitle")) {
function vbseo_thread_seotitle(&$thread){
require_once(DIR. '/includes/vbenterprisetranslator_functions.php');
vbet_makevBSEOTheadLink($thread);
}
}

Snake
24-02-10, 03:21
Совршен, ви благодарам.

vBET
24-02-10, 03:35
Вие сте добредојдени:)

Како што пишува тука и премиерот дека во нашето мислење не треба ова и подобро е за оптимизација за да не оневозможи преведени адреси. Тие ќе бидат во поповолна позиција од Google (повеќе клучни зборови во пребарувањето јазик) и не ќе го изгубат индексите на вашите URL пред превод (поради 301 пренасочи се користи).

Snake
25-02-10, 14:43
Вие сте добредојдени:)

Како што пишува тука и премиерот дека во нашето мислење не треба ова и подобро е за оптимизација за да не оневозможи преведени адреси. Тие ќе бидат во поповолна позиција од Google (повеќе клучни зборови во пребарувањето јазик) и не ќе го изгубат индексите на вашите URL пред превод (поради 301 пренасочи се користи).

Најголем проблем имам е повеќето пребарувачи не покажуваат јазик адреси правилно во прелистувачот барот за адреси, тие покажуваат ww.domain.com /% 20% 250% 900 / итн, па луѓето поврзува со мене ќе се поврзат со ѓубре адреси. Тоа е лошо за SEO.

vBET
25-02-10, 19:58
Најголем проблем имам е повеќето пребарувачи не покажуваат јазик адреси правилно во прелистувачот барот за адреси, тие покажуваат ww.domain.com /% 20% 250% 900 / итн, па луѓето поврзува со мене ќе се поврзат со ѓубре адреси. Тоа е лошо за SEO.

Прво на сите SEO е за како чизми те видат луѓето не. Второ - адреси не се ѓубре - оние кои се во ред. Што ви се пишува за тоа е како т.е. емисии. Проверете во Opera, Chrome, Firefox - сето тоа е убаво. Бидејќи% нотација е стандард. И IE, исто така, ги почитува кога Испрати барање до сервер, само не го покажува тоа убаво. Ако знаете некои јазик со специјални карактери, тогаш дури и да го провери и промени% нотација на посебни писма во некои рачно - ќе видите дека тоа е истата страница.

Во краток преглед: Линкови се во ред.

Сепак можеме да го земе како барање за да генерирате линкови за IE на друг начин. Ние дури и веќе знаат како да го направите ова (научил лекцијата со vB4;)).

Snake
08-04-10, 15:05
Како можам да го исклучите адреси повторно во новата верзија? 3.3.2

vBET
08-04-10, 15:56
Како можам да го исклучите адреси повторно во новата верзија? 3.3.2

Во овој случај тоа е доволно ако само не направи никакви промени за functions_vbseo_createurl.php датотека:)

ЗАБЕЛЕШКА: превод на адреси ви дава многу подобра оптимизација и направи голем оптимизација во оваа област во 3.3.2 Ние специјално направен алгоритам промените за ова и додадете одложен преводи за адреси, бидејќи претходно има тесно грло кое го најдовме игра. Значи ние ве советуваме да ја направивте целосна интеграција и да го провери вашиот вистински перформанси со преведени адреси - може да биде многу позитивно изненадени од оваа област:) Потоа ако одлучи дека тоа се уште не е доволно секогаш да го исклучите подоцна. Ве молиме проверете ја - тоа е навистина одлично за вашите SEO и ќе ви донесе повеќе сообраќај (поради подобро индекс позиции).

Snake
08-04-10, 15:59
Па јас се задржи старата датотека? ithought нов има нови промени, како на имала интеграција?

vBET
08-04-10, 16:15
Па јас се задржи старата датотека? ithought нов има нови промени, како на имала интеграција?

Да и оваа интеграција е да се обезбеди рачно преводи кои не сакаат да имаат (се уште ги охрабри да се провери вистинската работа за превод адреси).

КС.
Уште се направени сите промени за functions_vbseo_url.php

Snake
08-04-10, 16:18
Добро, благодарам, имаат едно прашање со знамиња не се појавува ... на сите. во подножјето.

Snake
08-04-10, 16:32
Второ прашање,

фиксна.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations supported by vBET 4.10.1