PDA

View Full Version: Решени Фатална грешка: не може да redeclare vbseo_thread_seotitle () (не се затворени уште)



StarBuG
12-12-09, 10:22
Жалам, но тоа не е затворен.

Како што реков, јас не датотеката промени (види кодот подолу) и качен него (и да, ми overwrote стариот).



if (!function_exists("vbseo_thread_seotitle")) {
function vbseo_thread_seotitle(&$vbseo_gcache_thread)
{
global $vbphrase;
if (!isset($vbseo_gcache_thread['seotitle']))
{
$ttl = ($vbseo_gcache_thread['title'] ? $vbseo_gcache_thread['title'] : $vbseo_gcache_thread['threadtitle']);
if(VBSEO_URL_THREAD_PREFIX &&
($prefid = $vbseo_gcache_thread['prefixid']) )
$ttl = (VBSEO_URL_THREAD_PREFIX_NAME ? $vbphrase["prefix_".$prefid."_title_plain"] : $prefid) . ' ' . $ttl;
$vbseo_gcache_thread['seotitle'] = vbseo_filter_replace_text ($ttl);
}
}
}


Јас во собата на опција имала Чувајте Не-англиски букви во URL
Заменете ја "Мета Клучни зборови" содржина? е исклучен.

Линк Тип е поставено на: VBSEO_URI

htaccess записи се додаваат



Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteBase /

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.patientenfragen\.net$
RewriteRule (.*) http://www.patientenfragen.net/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^/?(en|de)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/index.php [L,QSA]
RewriteRule ^/?(en|de)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|chat|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]


качени и на грешка е прикажана.

Затоа ве молам совети

Ви благодариме

StarBuG

vBET
12-12-09, 16:24
Единствената причина зошто овој комуницираат може да биде прикажан е дека vbseo_thread_seotitle функција е прогласен два пати. Тоа е причината зошто е неопходно да се додаде ова ако изјава. Сите други конфигурации немаат ништо, за да со ова прашање.

Ве молиме бидете сигурни дека по промените што качената датотека во соодветно место (знам дека напиша дека не, само ве молиме проверете го на серверот не го имаат она што треба).

Ако се 100% сигурни, тогаш ве молиме PM ме пристап детали за вашиот FTP.

StarBuG
12-12-09, 18:13
FTP пристап не е можно, жалам.
Дозволете ми да знам што треба да знаете и јас ќе го обезбеди.

Јас во прилог на датотеката како zip архива.

Јас се пробие мрежата! Датотеки за речиси 10 години.
Додавање две линија на кодови не е тешко да знаете.

Мора да има проблем некаде на друго место

PS: Датотеката јас спроведен јас симне од мојот живот форум за 20sek пред;)
PPS: Имав имала 3.3.1 трчање и само надграден на 3.3.2. Истиот проблем има по промени.
ЈПП: Мои charset е: ISO-8859-1 (германски) Се надевам дека не е проблем

StarBuG
12-12-09, 19:17
Добро го најдов само делумно решение за проблемот.

Мојот Множзнаци беше поставен со големи букви (ISO-8859-1)
После тоа сменето во сите мали букви vBET работи освен за главната страница на форумот.
(Треба да го вклучите дека во вашиот упатство за инсталација или промена на кодот, така што таа работи со големи букви премногу;))

Отпрвин мислев на записи во Дефинирање Почетна Алијаси беа проблем,
Но дури и без записи на форумот Главна страница ја даде истата порака за грешка.

Во одредени:
Ако Дефинирање Почетна Алијаси е празна, само англиски јазик (превод имаат domain.de / en / како главната страница на форумот) работи
мојот главен јазик (domain.de) ги дава грешка.

Ако додадете записи index.php и index.php? за дефинирање Почетна Алијаси тогаш / bg / дел добива шарени од URL-то и на англиски и германски јазик не работат.

Ве молиме совети

PS: оставајќи Дефинирање Почетна Алијаси празните ми дава малку стомакот болка, бидејќи тоа е сериозна ПР излегуваат во јавноста ако 3 главниот форум адреси (index.php, index.php и /?) се присутни

vBET
13-12-09, 19:30
Здраво.

Драго да слушне дека се чекор поблиску, и сеуште жал тоа се случува да биде толку болна, во твојот случај. Се надевам дека ужива vBET кога конечно ќе работи ќе ги покрие сите оние проблеми:)

За долниот и горниот случај - тоа е прашање само за UTF-8 карактер сет и тоа е опишан во упатството. Вашиот промена нема никаква врска со "Не можам да redeclare vbseo_thread_seotitle ()" - Бидејќи сте во PHP толку долго да си замислите дека ова комуницира јасно вели дека функцијата е веќе прогласена ANC не може да се redeclared. Така треба да биде коинциденција, но добра порака тоа што го немаат овој проблем повеќе.

За нов. Ве молиме бидете сигурни дека ќе имаат добра vBET конфигурација и htaccess -. Особено кога вашиот форум е во поддиректориум во URL-то. vBET опции во главната категорија се важни - провери ги и прочитајте описи - не се употребуваат никакви ако не е соодветно.
Не можам да ти кажам за многу повеќе од вас не даде порака за грешка, или вистинска форум рачно. Ве молиме PM ми адресата на вашиот форум, па ќе можам да ја видите оваа однесување.

StarBuG
13-12-09, 20:02
Здраво

Мојот форум е www.patientenfragen.net
На форумот не работи во поддиректориум.

Главните поставки се:

Google API клуч (проблем со и без клуч)
Форум јазик: германски
форум директориум: празно
форум главниот домен: празно
линк тип: VBSEO_URI
превод линк видови: Направете URL-то е во согласност со оптимизација за врската консензус (т.е. '/ EN / адреса')
задржи директориуми: празно

. Htaccess


# Comment следнава линија (додадете '#' на почетокот)
# За да се оневозможи mod_rewrite функции.
# Ве молиме запомнете: се уште треба да се оневозможи пробие во
# Контрола имала панел да престанат рачно пренаписване.
Опции + FollowSymLinks
RewriteEngine На

# Некои сервери бара Rewritebase директивата за
# От (отстрани '#' на почетокот да се активираат)
# Ве молиме запомнете: кога е овозможено, мора да вклучуваат патот
# На вашиот корен vB папка (на пример RewriteBase / форуми /)
RewriteBase /

RewriteCond% {} HTTP_HOST! ^ Www \\. Patientenfragen \\. Нето $
RewriteRule (.*) http://www.patientenfragen.net/ $ 1 [L, R звучник = 301]

RewriteRule ^ /? (En | de) / $ vbenterprisetranslator_seo.php vbet_lang = $ 1 & пренасочени = / index.php [l, QSA]
RewriteRule ^ / (en |? Де )/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php vbet_lang = $ 1 & пренасочени = / $ 2 [l, QSA]

RewriteCond% {} REQUEST_URI! (Admincp / | modcp / | vbseo_sitemap / | cron)
RewriteRule ^ ((архива /)?(.* \\. PHP (/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [l, QSA]

RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-Ѓ
RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-D
RewriteCond% {REQUEST_FILENAME} ^! (Admincp | modcp | clientscript | cpstyles | слики) /
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [l, QSA]

RewriteRule ^ ((urllist | sitemap_) .* \\ (XML |..? Txt) (\\ gz))? $ Vbseo_sitemap / Мапа на сајтот vbseo_getsitemap.php = $ 1 [l]

RewriteCond% {REQUEST_URI} (admincp / | modcp / | Chat | закажана | vbseo_sitemap | mrdump)!
RewriteRule ^ ((архива /)?(.* \\. PHP (/.*)?))$ vbseo.php [l, QSA]

RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-Ѓ
RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-D
RewriteCond% {REQUEST_FILENAME} /! (Admincp | modcp | clientscript | cpstyles | слики) /
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [l, QSA]


Не можам да ви го покаже однесување во живо затоа што тогаш мојот форум не би сакал да работиш за тоа време.

Ве молиме совети

PS: Јас тестирани големи и мали букви и се уште работи. Не знам зошто го работеле подобро по првата промена.

vBET
13-12-09, 20:39
За тоа зошто не работи по првата charset промени - како што сум го напишала тоа беше случајно, јас имам неколку теории што се случи потоа (знам дека ќе се справи со ова - тоа пиво само општи теории во врска со ваквите не прашање за вас и вашиот случај):
- Датотека може да се промени во погрешен начин
- Датотека може да бидат поставени пред промените се спаси
- Датотека може да бидат поставени на сервер во ред директориум, па имала уште видов старата
- Сервер се глупави и игнорира дека новата верзија на датотеката се случува работи уште на стариот (ова понекогаш се случува - добар лек е зачувам датотеката и подигнете ја повторно повторно)

Но поентата е - Овој дел е работа сега:)

За вистински проблем - сега vBET е забрането, па јас не сум во состојба да се види однесувањето. Дали е можно дека кога ќе го вклучите и не покажувај знамиња (сопствени место) - така што корисниците нема да одам таму и ќе бидам во можност да го провериш рачно?

Вашиот vBET конфигурација чини биде во ред, исто така. Htaccess фајлот. Еден форум имаше нешто слично, но тие неред нешто во имала конфигурација и имала вработените фиксна. Ве молиме проверете ја имала може да се плеткаш со овој обичај пренасочувања. Можете исто така да провери се коментираат "RewriteBase /" Помош - но тоа е само пукање.

Во овој момент не можам да ви кажам повеќе. Јас ќе мора да го видите и можеби ќе им треба пристап за да ви обезбеди поголема поддршка. Ве молиме најмалку ми даде грешка комуницираат што ќе видите кога ќе сакате да се преведат главната страница. Исто така, имајте на ум дека не треба да се додаде на URL јазикот на вашите стандардни форумот јазик (тоа не функционира на овој начин - за стандардно само треба нормално врски).

Исто така сум малку загуби со вашето прашање опис тоа е причината зошто допирање тоа ќе биде многу подобро. Ако сте свесни за безбедносните прашања тогаш може да се создаде привремена сметки за поддршка или направи тест форумот со истата конфигурација. Ние со задоволство ќе ви даде нашата целосна поддршка, но треба да ни дозволуваат тоа. Во овој момент ние можеме само да се погоди она што навистина се случува.

vBET
13-12-09, 21:06
И уште еден шут - во потрага на вашиот стандардно имала правила Ве молиме обидете се да се промени:


RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]


До:


RewriteRule ^(.+)$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

StarBuG
14-12-09, 09:25
Пораката за грешка да се добие на главната страница е



Фатална грешка: не може да redeclare vbseo_thread_seotitle () (претходно пријавено / патека / vbenterprisetranslator_seo.php: 40) во / патека / vbenterprisetranslator_seo.php on-line 43


Не можам да се демонстрира ова однесување кон тебе, бидејќи тогаш мојот форум не би сакал да работиш, дури и кога знамиња ќе бидат избришани.
Грешка е секогаш присутна на главната страница на форумот со и без превод. Сите други страници работи добро.
Можам да гледам под форуми, теми на двата јазика, па на таа цел vBET работи добро.
Само кога се обидувам главната страница на форумот кој е www.patientenfragen.net грешка покажува и страната не се вчита.
Не е важно ако ја пристапите преку домен директно или преведени верзија www.patientenfragen.net/en/
Мојата главна јазик (што е domain.net не domain.net / де /), како и превод на англиски не работи кога htaccess промени се присутни.

Вашиот htaccess предлог не помага.
Исто така отстранување rewritebase не е доволно.

Мојот имала обичај преработи правила се:


"^ Индекс \\. PHP \\? Страна = regeln '=>' regeln.html"
"^ Индекс \\. PHP \\? Страна = импресумот '=>' impressum.html"
"^ Индекс \\. PHP \\? Страна = АГБ '=>' nutzungsbedingungen.html"
"^ Индекс \\. PHP \\? Страна = datenschutz '=>' datenschutzerklaerung.html"
"^ Индекс \\. PHP \\? Страна = notfallnummern '=>' notfallnummern.html"
"^ Индекс \\. PHP \\? Страна = линкови '=>' links.html"
"^ Индекс \\. PHP \\? Страна = impfkalender '=>' impfkalender.html"
"^ Werbung \\. PHP '=>' werbung.html"


"^ Vbglossar \\ php \\ направите = showcat & catid = (\\ d +) и cattitle =(.*)'=>' lexikon / $ 2 -.? $ 1 /"
"^ Vbglossar \\. PHP '=>' lexikon /"

"^ Приватна \\. PHP \\? Се = showpm и pmid = (\\ d +) '=>' приватниот nachrichten / $ 1.html '
"^ Приватна \\. PHP '=>' приватниот nachrichten /"

"^ ЧПП \\. PHP \\ Најчесто поставувани прашања = vb_faq '=>' Hilfe / vBulletin /"
"^ ЧПП \\. PHP $ '=>' Hilfe /"

"^ Календар \\. PHP $ '=>' календар /"
"^ Календар \\. PHP \\? C = 1 $ '=>' календар /"
"^ Календар \\. PHP \\? (C = 1 &)? Се = (display. +?)(& година =)?$' => 'календар / $ 2 / [NF]"
"Календар \\. PHP \\? (C = 1 &)? Nojs = 1 '=>' календар / nojs / [NF]"
"Календар \\. PHP \\? (C = 1 &)? Се = (display. +?) И nojs = 1 '=>' календар / $ 2/nojs / [NF]"
"Календар \\. PHP \\? (C = 1 &)? Недела = (\\ d +) и nojs = 1 '=>' $ kalender/woche- 2/nojs / [NF]"
"Календар \\. PHP \\? (C = 1 &)? Месец = (\\ d +) и година = (\\ d +) и nojs = 1 '=>' календар / $ 3 / $ 2/nojs / [NF]"
"^ Календар \\ php \\ направите = getinfo и (c = 1 &) ден = (\\ d +) -.? (\\ D +) - (\\ d +) (& c = 1) $? '=>' Календар / $ 2 / $ 3 / $ 4 / '
"^ Календар \\. PHP \\? Се = getinfo & Е = (\\ d +) (& ден = [0-9 \\ -]+)?(& C = 1)? $ '=>' $ 1 kalender/ereignis- /"
"^ Календар \\. PHP \\? (И =&)?( C = 1 &)? (Недела =)? Месец = (\\ d +) и година = (\\ d +) (& c = 1)? (& Се = displaymonth)? $ '=>' календар / $ 5 / 4 $ / "
"^ Календар \\. PHP \\? C = 1 & недела = (\\ d +) (& се = displayweek и месец =.+?)?$' => '$ 1 kalender/woche- /"


Ви дава пристап до мојот живот сајт не е можно поради безбедносни причини, жал (дури Форуми персоналот не се добие пристап од мене).

Дозволете ми да знам што ви треба дополнителни информации и среќен сум да им се обезбеди за вас.

Можам да ви мејл ми vbseo_all.xml подесувањата ако мислите дека тоа е конфликт имала. Само ми ја испратите вашата e-mail преку PM

StarBuG
14-12-09, 09:46
Кога јас во собата сили Форум корен како насловна? да не тогаш patientenfragen.net / bg / работи
како и patientenfragen.net / bg / index.php

Сепак patientenfragen.net (германски, главен јазик) сè уште не функционира (види порака за грешка погоре)

НО patientenfragen.net / index.php работи

Секое повеќе идеи?

Ако имате MSN или ICQ ме Испрати лична карта и можам да ви го покаже однесување во живо;)

PS:
Не сакам да го искористи index.php ниту index.php?

Ги отстранат од Дефинирање Почетна Алијаси кога ќе се инсталира vBET но јас навистина не ми се допаѓа.
Ве молам сменете дека за во иднина.
Ова е сериозен ПР течење на прашање!

vBET
15-12-09, 03:04
Како што се види дека постои уште проблем со redeclaring функција. Не можам да провери што точно се случува, но ако сте го направиле соодветни промени во имала датотека како што е опишано во упатство за инсталација, а потоа само идеја во овој момент имам е дека некои правило ве става назад кон vbenterprisetranslator_seo.php датотека - тоа не треба да се случува и Не гледам како тоа е можно, но без проверка немам други идеи во моментов.

Ве молам одете на vbenterprisetranslator_seo.php и направи истото издание како за вклучува / functions_vbseo_createurl.php - Па најдете функција vbseo_thread_seotitle и го постави на ако клаузула околу неа. Те молам кажи ми не го помош.

Јас ги разбирам твоите безбедносни прашања - но, сеуште можете да направите копија форум - отстраните поголемиот дел од содржината и остави само некои атарот пораки. Она што треба да ви помогне е да отидете на точно конфигурацијата на серверот точно и да видиме што се случува и да дознаете зошто. vBET се користи од страна на многу форуми - такви нешта се случува никаде на друго место, па за жал ние не сме во можност да ви даде одговор од страна дури и ако ние ќе бидеме многу среќни да ви помогнат.

За Дефинирање Почетна Алијаси - ќе направи некои експерименти во оваа област. Како што се сеќавам имала изродите ако пренасочи е направен само за да "/", така што мораме да направи внатрешна пренасочува кон index.php (не е видено прелистувач) - дефинирање на вашиот адреси ќе направи пренасочување јамка. Ние ќе го проверете уште еднаш и види како да се избегне ова, но не заборавајте дека сега ќе се зборува за функционалноста на други современи и ние не сме одговорни за своето однесување - даваме начин да се интегрираат со имала, но сепак она што се случува во внатрешноста на имала таа се случува во внатрешноста на имала ... Додадено во Листа на задачи како да се испита ова прашање повторно. Исто така Ве молиме обидете се да се дефинира како адреси во htaccess под vBET правила - така што ќе ви даде 301 пренасочи избегнување на истекување и vBET ќе биде уште можат да работат, бидејќи тоа ќе биде пред тоа не е по (во имала што ќе направи 301 за vBET барање) . Но, Ве молиме држете за со такви експерименти се додека не направи vBET работи добро на вашиот форум.

StarBuG
15-12-09, 10:13
ако се прават промени за да vbenterprisetranslator_seo.php можам да добијам празна страница

vBET
16-12-09, 00:02
Во овој момент единственото нешто што ми доаѓа е тоа што од страна на некои начин имаш внатрешна пренасочување јамка. Ќе дојде до vbenterprisetranslator_seo.php тогаш оди да имала и имала прави внатрешна пренасочи повторно да vbenterprisetranslator_seo.php Не знам дали тоа навистина се случува, но тоа е Моја претпоставка, бидејќи јас не можам да го проверам. Тоа би го објаснило зошто сте имале redeclaring грешка и зошто по промените ќе добиете празна страница сега.

Ако имате идеја што би можело да предизвика ова (некои конфигурација имала) Те молам поправи го тоа. Инаку ве молиме одете со инсталација и интеграција постапка уште еднаш - чекор по чекор. Изработка на сигурни дека се е наместено како што треба.
Ако по ова прашање се уште се случува тогаш ние треба пристап детали да бидат во можност да дадеме поддршка во овој случај. Ако не во реалниот форумот тогаш да тоа е копија (да да без вистинска теми податоци - потребна ни е Вашата конфигурација).

vBET
17-12-09, 01:11
Голема благодарност за давање пристап до форумот копија. Вашите корисници ќе биде многу мило да знаат дека сте го отстраниле сите нивни податоци во копија да се спаси нивната приватност:)

Број реши: D: D
Јас додадов оваа линија на вашиот vbenterprisetranslator_seo.php:


$_SERVER['REDIRECT_URL'] = '/vbseo.php';


Исто така, имајте на ум дека можете да го поставите на имала опција: сили Форум корен како насловна? Така да не ќе има PageRank истекување на свој форум линкови.

И тука доаѓа уште еден голем вести - се чини дека по промената во vbenterprisetranslator_seo.php е е можно да се користи имала опција "Дефинирање Почетна Алијаси" - тоа е само потребно да се измени првото правило на:


RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]

Јас ќе го тестот, исто така, на нашите 3 различни форуми со имала. И дали ќе работи таму ќе се вклучи оваа промени во официјална порака:)

Се надевам дека сте среќни сега:)

StarBuG
17-12-09, 05:34
Автор е на книгите!

Совршен, ви благодарам

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
vBET 4.10.1 brings automatic translations