PDA

Επιστροφή στο Forum: Επιδόσεις με μεγάλη μνήμη cache



moman
07-02-10, 09:02
Ι σήμερα έχουν ρυθμιστεί το σύστημα μου για να καθαρίσετε ολόκληρο το cache κάθε εβδομάδα. Με μια κενή προσωρινή μνήμη, η βάση δεδομένων μου είναι περίπου 1.1Gb, ενώ με πλήρη προσωρινή μνήμη, είναι περίπου 4.5Gb.

Έχω παρατηρήσει ότι όσο μεγαλύτερη είναι η μνήμη cache, η υψηλότερη μέση φόρτο εργασίας του server μου ανθρώπους. Σε κάθε δεδομένη στιγμή το φόρουμ μου μεταξύ 650 και 1300 χρήστες σε απευθείας σύνδεση, αλλά αυτό δεν φαίνεται να επηρεάζει το φορτίο όσο το μέγεθος της μνήμης cache.

Με μια μεγάλη μνήμη cache, φόρτο εργασίας του server είναι 03.03 με 03.08, ενώ με άδεια, παραμένει στο εύρος 2,0 έως 2,5. Αυτό δεν είναι καθόλου άσχημα, όπως έχω ήδη ένα 16-core server, αλλά Απλώς αναρωτιόμουν αν μια τέτοια συμπεριφορά πρέπει να αναμένεται με το κυμαινόμενο μέγεθος της βάσης δεδομένων!

Ευχαριστώ,
Αδάμ

vBET
07-02-10, 23:28
vBET έχει δείκτες για τους πίνακες της προσωρινής μνήμης και χρησιμοποιεί ταχύτερη μηχανή MySQL για καπέλο - MyISAM. Έτσι έχουμε καλύτερες επιλογές για cache DB. Ολόκληρη η διαφορά που θα παρατηρήσετε δεν είναι στην πλευρά του vBET, αλλά στην πλευρά της MySQL που εκτελεί ερωτήματα. Δείκτες σας δίνει ταχύτερη απόκριση και διαβεβαιώνει ότι ο χρόνος απόκρισης δεν πρόκειται δραματικά με μεγαλύτερο όγκο δεδομένων. Ακόμα MySQL πρέπει να ψάξετε μεγαλύτερα ευρετήρια και όπως υποθέτω ότι χρειάζεται περισσότερους πόρους. Αυτός είναι ο λόγος που παρατηρήσετε μεγαλύτερο φόρτο εργασίας του server.

Επίσης - όταν η μετάφραση είναι στη μνήμη cache, τότε λαμβάνεται από εκεί. Αν όχι τότε η Google έχει ζητήσει μετάφραση. Χρειάζονται περισσότερο χρόνο στη συνέχεια, αλλά κατά πάσα πιθανότητα λαμβάνει επίσης λιγότερους πόρους του διακομιστή σας. Χρειάζεται περισσότερο χρόνο, επειδή δεν υπάρχει επικοινωνία με τον server της Google η οποία απαιτεί χρόνο, δεν υπάρχει μετάφραση που παίρνει χρόνο και δεν υπάρχει αποστολή των αποτελεσμάτων από το Google στο διακομιστή σας που παίρνει επίσης χρόνο. Παίρνει λιγότερους πόρους, επειδή διακομιστής περιμένει παθητικά για την απάντηση και όταν παίρνει υπάρχει μόνο απλή αποσυμπίεση του απάντηση. Να πάρει μετάφραση από cache είναι πολύ, πολύ πιο γρήγορα - μετάφραση έχει ήδη γίνει και είναι στο δικό σας διακομιστή, εξακολουθεί να είναι ανάγκη να ληφθούν από τη βάση δεδομένων, το ερώτημα θα πρέπει να εκτελεσθούν, MySQL παίρνει κάποιο επεξεργαστή και μνήμη γι 'αυτό.

Αν υποθέσουμε - με μνήμη cache είναι πολύ καλή ιδέα. Αν θα νιώσετε ότι ο διακομιστής έχει θέματα με ότι μπορείτε να πειραματιστείτε για να απενεργοποιήσετε την cache για ορισμένες γλώσσες και να συγκρίνει τις επιδόσεις του διακομιστή. Δεν συμβουλεύουμε να αφαιρέσετε cache εντελώς.

moman
08-02-10, 19:27
Αυτό είναι για αυτό που περίμενα:)

Performance είναι μια χαρά τώρα, είναι ακριβώς ότι ποτέ το φορτίο πήγε πολύ υψηλότερο από 2,0 πριν vBET. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, όμως!

Εφ 'όσον το φορτίο είναι κάτω από 16,0 τότε ο διακομιστής δεν φορολογείται, οπότε πιστεύω ότι είναι μια χαρά: D

Konstantin
18-02-10, 23:08
Υπάρχει μια δυνατότητα ή να αποθηκεύσετε το αρχείο προσωρινής αποθήκευσης, για να μειώσετε το φόρτο της βάσης δεδομένων MYSQL; χρήση μόνο 2 γλώσσας επειδή ο αριθμός των μηνυμάτων στο φόρουμ πολλά και δεν θέλετε το μεγάλο μέγεθος της βάσης δεδομένων τοποθεσίας dannyhBudet με την vbet εργασία καλύτερα, μετά την εγκατάσταση του nginx, eaccelerator; πιστεύετε σχετικά με τον επανασχεδιασμό της ενότητας, για να επιταχύνει τις εργασίες σχετικά με μεγάλο φόρουμ; Χρησιμοποιήστε το μέγεθος της μνήμης cache 1-2 GB στην περίπτωσή μου δεν έξοδο. Ίσως να υπάρχουν κάποιες εργασίες βελτιστοποιήσεις; είναι δυνατόν να θέσει το φόρουμ λειτουργική μονάδα vbet 3.3.1 vb 3.8.4 + vbseo 3.5 RC2; γιατί είναι τόσο ακριβά έκδοση χωρίς πνευματικά δικαιώματα; (220$) I είμαι με τη χρήση vbet 2.4.3 και θα αγοράζουν vbet 3.3.1. Φόρουμ μου είναι η πώληση συνδέσεις για ανταλλαγή SEO. Produblirovannaâ πνευματικών δικαιωμάτων αναφοράς σε 15000 σελίδες για μένα δεν είναι κατάλληλη-90 $ πρόθυμο να καταβάλλει αλλά 220$ αυτό πολύ

vBET
18-02-10, 23:35
Υπάρχει μια δυνατότητα ή η ανάγκη να αποθηκεύσετε το αρχείο προσωρινής αποθήκευσης, για να μειώσετε το φόρτο της βάσης δεδομένων MYSQL θα είναι αν την τοποθεσία με vbet λειτουργούν καλύτερα μετά την εγκατάσταση του nginx, eaccelerator; πιστεύετε σχετικά με τον επανασχεδιασμό της ενότητας, για να επιταχύνει τις εργασίες σχετικά με μεγάλο φόρουμ; Χρήση μνήμης cache μέγεθος 1-2 GB στην περίπτωσή μου δεν εξόδου. γιατί τόσο ακριβά έκδοση χωρίς πνευματικά δικαιώματα; (220$) I είμαι με τη χρήση vbet 2.4.3 και θα αγοράζουν vbet 3.3.1. Φόρουμ μου είναι η πώληση συνδέσεις για ανταλλαγή SEO. Produblirovannaâ πνευματικών δικαιωμάτων αναφοράς σε 15000 σελίδες για μένα δεν είναι κατάλληλη-90 $ είναι διατεθειμένος να πληρώσει αλλά 220$ είναι πολύ mnogo χρήση μόνο 2 γλώσσα, επειδή ο αριθμός των μηνυμάτων στο φόρουμ πολλά και δεν θέλετε το μεγάλο μέγεθος της βάσης δεδομένων

Είμαστε σχεδιάζει να προσθέσει επίσης μνήμης cache του αρχείου vBET. Επειδή αυτή τη στιγμή η προτεραιότητά μας και οι περισσότεροι προσπάθειες για vBET4.0 δεν έχουμε το χρονοδιάγραμμα για τη λειτουργία cache αρχείο. Να θυμάστε ότι μπορείτε να προσαρμόσετε ποιες γλώσσες θα συνεργαστεί με cache. Έτσι, εάν θέλετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το cache για ορισμένα μόνο από τη μετάφραση που θα διαθέσει. Επίσης, παρακαλούμε να σημειώσετε ότι πληρωμένη έκδοση του vBET έχουν βελτιωθεί cache της βάσης δεδομένων έτσι ώστε να είναι πιο γρήγορη ότι στην δωρεάν έκδοση. Υπάρχουν επίσης και άλλες βελτιώσεις στην πληρωμένη έκδοση - γενικά είναι πιο γρήγορη και λαμβάνοντας λιγότερη μνήμη. Έχουμε ήδη πελάτες, οι οποίοι το χρησιμοποιούν με επιτυχία σε μεγάλους πίνακες.
Δεν γίνονται δοκιμές επιδόσεων με nginx επιταχυντή, ώστε να μην μπορούν να συγκρίνουν.
Παρακαλώ σημειώστε ότι αγοράζοντας branding ελεύθερη άδεια χρήσης δεν είναι υποχρεωτική και μπορείτε να αναβαθμίσετε πάντα την άδειά σας αργότερα.

Konstantin
19-02-10, 01:52
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Nginx είναι ένας server όπως Apache. Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε - προσωρινή αποθήκευση λειτουργεί καλύτερα σε php + Nginx + eAccelerator και vbet σας μπορεί να είναι πολύ πιο γρήγορα

vBET
19-02-10, 03:09
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Nginx είναι ένας server όπως Apache. Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε - προσωρινή αποθήκευση λειτουργεί καλύτερα σε php + Nginx + eAccelerator και vbet σας μπορεί να είναι πολύ πιο γρήγορα

Αυτή τη στιγμή είμαστε πολύ κοντά στην vBET4.0 απελευθέρωση και έχουμε πολλή δουλειά με αυτό. Αν θέλετε να δοκιμάσετε vBET υπό Nginx, παρακαλούμε ανοίξτε νέο νήμα στη ζήτηση Χαρακτηριστικό. Αν nginx τρέχει php τότε vBET θα εργαστούν εκεί. Ένα θέμα - αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μετάφραση συνδέσεις SEO τότε ξαναγράψει τους κανόνες θα είναι απαραίτητη. Έχουμε εκείνες που καταρτίζονται μόνο για Apache στο αρχείο htaccess αυτή τη στιγμή, αλλά αν δεν είστε σε θέση να το ξαναγράψει από apache να nginx τότε μπορείτε να χρησιμοποιείτε πάντα δεσμούς με χαρακτηριστικό γλώσσα -. Αυτή είναι πολύ εύκολη. Μπορείτε να πειραματιστείτε με δωρεάν έκδοση για την αποφυγή τυχόν απρόβλεπτες θέματα, πριν να αγοράσετε καταβληθεί ένα.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Multilingual community supported by vBET Translator 4.10.1