PDA

View Full Version: vBET 3.3.0 Released



vBET
17-01-10, 21:24
Hello.

Së fundi, pas shumë ndryshime dhe përmirësime shumë të performancës ju japim vBET 3.3.0:) Ju lutem shikoni listën e plotë më poshtë.

SHËNIM: ka 2 hapa të thjeshtë shtesë rinovuar në këtë version për ata që janë duke përdorur Muslimanët:

Ndryshimi vBET parë. Sundimin htaccess dhe për të hequr index.php nga atje.
Pas përditësimin ju lutem shkoni drejt integrimit me nenin vBulletin file readme.html dhe ju lutem ekzekutuar hap i 4 "SEO integrimit links përkthim - pjesa 2".

NOTE 2: vBET 3.3.0 ka sistem të ri cache - ju lutem vini re se gjatë përditësimit të të dhënave tuaj të vjetër cached do të hiqet.

Çfarë ka ndryshuar - shumë gjëra ... :)

Përmirësimet e performancës:

Sistemi i ri cache (duke marrë më pak hapësirë, më të shpejtë për të gjitha operacionet) - tabela të veçanta cache për çdo gjuhë
Algorithm Përmirësimi përkthimi
Përdorimin e kujtesës optimization (vargjeve të shpejtë release)
Ndjekja e shpejtë përkthimit dhe flamujt e gjeneratës së URLs
Përmirësimin e performancës Redirections (ndal vlerësimi faqe pas dërgimit redirect header)
Përmirësim të performancës për "gjithmonë besim përdoruesit" Strategjia për zbulimin e gjuhës
Përmirësim të performancës për përkthime të reja (të reja parametër cache "Stop kërkim pas dështimeve x")
Përmirësim të performancës për pastrimin cache (e re parametër cache "Cache pastrimin timelap" - ju mund ta rregulloje se sa kohë të presin në mes të tabelave cache pastrimin (tani cache kemi mbi 150 tavolina, kështu që ne ndarë një detyrë të madhe për shumë detyra të vogla, të cilat ju mund të përveç kësaj ndarë me kohë të pritjes - kjo do të ulet ngarkesa e serverit tuaj gjatë kohës pastrimin cache)
Optimizations shumë pak kod
Titujt janë marrë seri duke injoruar
Flamuj Optimized (mbi 60% fotografi më të vogla me cilësi të ngjashme)
Përmirësimin RSS brezi (pa përdorimin e shabllonit për përkthim)


Karakteristika të reja:

Shtuar parametër cache "Stop kërkim pas dështimeve x" (optimizes përdorimin cache për përkthime të reja)
New parametër cache "Cache pastrimin timelap" - ju mund ta rregulloje se sa kohë të presin në mes të tabelave cache pastrimin (tani cache kemi mbi 150 tavolina, kështu që ne ndarë një detyrë të madhe për shumë detyra të vogla, të cilat ju mund të ndarë gjithashtu me kohën e pritjes - kjo do të ulet ngarkesa e serverit tuaj gjatë kohës pastrimin cache)
New parametër misc "Show tekstit origjinal" - tani mesazhin origjinal të shkruar në gjuhë të ndryshme mund të jetë me aftësi të kufizuara gjatë përkthimit, treguar në mënyrë normale, ose injektohet me JavaScript (i mirë për SEO, eliminon përmbajtjen çështjet e dyfishimit dhe e bën të sigurt që Google nuk do të tekstit origjinal të indeksit faqja e përkthyer)
Parametër të reja kryesore "Ignore URLs" - Lista configurable e injoruar URLs (URL e tillë nuk do të gjurmuar në përkthim, nuk do të tregojnë flamuj dhe nëse dikush do të përpiqet ta përkthejë ai do të ridrejtuar tek përmbajtja origjinale)
Flamujt e re "flamuj Trego për përdoruesit e regjistruar" parametër (ju mund të kufizojnë që përkthimet janë të mbështetura për përdoruesit e regjistruar)
Shtuar flamuj parametër "Përdoruesi Default Language Place" - tashmë ajo është e përkrahur vend me porosi për gjuhën e parazgjedhur në formularin e regjistrimit
New flamuj parametër "Highlight flamurin aktiv"
Removed parametër "drejtimin e kundërt", tani njihet automatikisht sipas stileve.
Added mundësi për të parametër misc "Redirect për të redaktuar profilin" - "Në mënyrë të përsëritur deri Gjuha e albumit do të jetë e vendosur" (brutal detyruar)
Added mbështetje për lang BBCode për përgjigje të shpejtë në diskutim grup
Përdoruesve nuk janë të përkthyera në të cilët është online
Shtuar lang, langtitle dhe bbcodes notranslate përshkrimin në FAQ (vBulletin Enterprise Translator (vBET) - Lista e BB Code (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/misc.php?do=bbcode))


Templates ndryshua:

vbenterprisetranslator_inpost_translate (në qoftë se ju bërë ndryshime që ju duhet të zhbëhet atë, përndryshe ju nuk do të ketë funksionalitete të reja si drejtimet e duhura për ndryshimin e tekstit përkthime të veçanta dhe tekstin origjinal të injektuar nga JavaScript)


Bugs korrigjohen:

Në info anëtar ju do të shihni flamurin e gjuhën e parazgjedhur anëtar (jo nga një kërkim)
Ndryshuar drejtimin tekst korrigjohet dhe të përmirësohet edhe (përcaktuar veç e veç për faqe të tërë dhe për çdo teksti origjinal i mesazheve të shkruara në gjuhë të ndryshme)
Ajo është lejohet tani të përdorin mundësitë Muslimanët "Define Aliases Homepage" dhe "Root Force Forum si Homepage?" (Nevojë për të ndryshuar vBET parë. Sundimin htaccess dhe për të hequr index.php nga atje)
Redirections eliminohet çuditshme (me vbet_flag-in URL)
Çështje të eliminohen me kodet e disa gjuhë në një URL
Përkthimi i flamujve të mbështetur të përshtatshme (çështje eliminohen me '-' nënshkruajë në emër të vlerave të përkthyera fraza dhe të marra gjatë Faqe e Gjeneruar - jo e vështirë të koduar si më parë)
BBCode langtitle parsed në të cilët është online
Përdoruesve nuk janë të përkthyera në të cilët është online
Added gjuhë të humbur për "Forum gjuhën" option
URL Supported kanonike
Eliminohen gabimet php me funksionet e mysql
Korrigjohen gabimet html validation
Mesazhet Grupi tituj nuk tregojnë langtitle më
Çështja korrigjohet encoding në kanalet RSS
Bug korrigjohen me një gjuhë ndryshon në User CP (sipas gjuhës së ndryshuar default)



ENJOY!

Kolbi
17-01-10, 21:48
Unë do të instalojë të përmirësuar të mërkurën një herë. Udhëzimet rinovuar janë ende disi të pakuptueshme:)

Michael
17-01-10, 22:00
Installed:) Thanks for the release!

Michael
17-01-10, 22:11
Apo ndoshta nuk është plotësisht: D

Çfarë duhet të ndryshojë në htaccess?


RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.teenforumz\.com
RewriteRule (.*) http://www.teenforumz.com/$1 [R=301,L]

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/index.php [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]



#RULES for pages outside forum directory handled by vBulletin
#RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
#RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]

#RewriteCond %{QUERY_STRING} !vbet_outside=true
#RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]

dacho
17-01-10, 22:26
Puna në Vb4?

tavenger5
17-01-10, 22:29
HRM, unë jam marrë 504 gabime timeout nga serveri im kur duke u përpjekur për të ngarkuar një faqe përkthyer tani. Ndonjë ide?

StarBuG
17-01-10, 23:55
"shih tekstin në gjuhën origjinale" (pas shembull # 2 në këtë temë), nuk është duke punuar.

Vetëm për të mos e dini;)

vBET
18-01-10, 00:08
Apo ndoshta nuk është plotësisht: D

Çfarë duhet të ndryshojë në htaccess?


Ky i fundit:


RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/index.php [L,QSA]


Për këtë një:


RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]

vBET
18-01-10, 00:09
Puna në Vb4?

Not yet - ne jemi duke filluar workin në vBET 4.0 (për vB4) këtë javë:)

vBET
18-01-10, 00:10
HRM, unë jam marrë 504 gabime timeout nga serveri im kur duke u përpjekur për të ngarkuar një faqe përkthyer tani. Ndonjë ide?

Ju lutemi PM mua URL juaj forum. A jeni duke përdorur Muslimanët? A keni bërë ndryshime në. Htaccess? ... Ju lutem kontaktoni me PM:)

vBET
18-01-10, 00:12
"shih tekstin në gjuhën origjinale" (pas shembull # 2 në këtë temë), nuk është duke punuar.

Vetëm për të mos e dini;)

Faleminderit për shënimin:) duke shtuar se duke JavaScript është në fazën Beta dhe kjo duket se ka nevojë për disa tunning:) Ju mund të vendosni atë në CP Admin për të përfshirë atë në mënyrë normale derisa ne të rregulluar këtë.

EDIT:
Dhe kjo është fikse. Do të dalë në 3.3.1 Për doze ju lutem edit përfshin / vbenterprisetranslator_functions_bbcode.php dhe linja e ndryshimit:


$toTranslate = strtr($toTranslate, array("\r\n" => '', '"' => '\"'));

në linjë:


$toTranslate = strtr($toTranslate, array("\r\n" => ' ', "\n" => ' ','"' => '\"'));

moman
18-01-10, 03:28
Kështu që të gjithë ne duhet të bëjmë në htaccess është të ndryshojë:

RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php? vbet_lang = $ 1 & ridrejtuar = / index.php [L, QSA]

te

RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php? vbet_lang = $ 1 & ridrejtuar = / [L, QSA]

?

vBET
18-01-10, 12:36
Kështu që të gjithë ne duhet të bëjmë në htaccess është të ndryshojë:

RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php? vbet_lang = $ 1 & ridrejtuar = / index.php [L, QSA]

te

RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php? vbet_lang = $ 1 & ridrejtuar = / [L, QSA]

?

Saktë:) Kjo do të lejojë që të përdorni 2 opsione në Muslimanët që nuk mund të përdoren para:)
Sigurisht, nëse ju keni forumin tuaj në subdirectory, atëherë ju tashmë e keni në këtë rregull directory juaj forum.

moman
18-01-10, 16:09
Excellent, thanks. Unë do të merrni filluar me përmirësimin e në pak minuta, shpresoj se kjo shkon pa probleme.

Michael
18-01-10, 16:41
Faleminderit për fixes, kur do të nxjerrë fjalë kyçe të caktuar?

Kolbi
18-01-10, 20:18
3.3.1 Nëse fix së shpejti? Ose ne duhet të rregullojmë veten time?

Kolbi
18-01-10, 22:15
Update instalon ...

vBET
19-01-10, 20:43
Faleminderit për fixes, kur do të nxjerrë fjalë kyçe të caktuar?

Ju lutemi të pikës këtë çështje duke URL për thread në lidhje me të - Nuk më kujtohet të cilat çështje që ju janë kërkuar në lidhje:)

vBET
19-01-10, 20:44
3.3.1 Nëse fix së shpejti? Ose ne duhet të rregullojmë veten time?

Nëse nuk do të ketë probleme kritike, atëherë ajo mund të jetë deri në një javë për të rregulluar lirimin.

yahoooh
20-01-10, 01:33
i duan të përmirësuar nga 2.x të 3.3.x
por unë kam frikë se nuk do të punojë për VBA dyna dhe shërbime të tjera si ajo punon tani
për web faqen time me të gjitha addons dhe subdomain

mund ta instaluar versionin 3.3, por pa uninstall version 2.x
Unë do të çaktivizoni atë vetëm
deri sa i zogth të gjitha aspektet e versionit të ri

vBET
21-01-10, 16:08
i duan të përmirësuar nga 2.x të 3.3.x
por unë kam frikë se nuk do të punojë për VBA dyna dhe shërbime të tjera si ajo punon tani
për web faqen time me të gjitha addons dhe subdomain

mund ta instaluar versionin 3.3, por pa uninstall version 2.x
Unë do të çaktivizoni atë vetëm
deri sa i zogth të gjitha aspektet e versionit të ri

Në raste të tilla është e mençur për të bërë backup të plotë dhe e vendosën në forum test. Atëherë kontrolloni të gjitha në mjedisin test.
Gjithashtu - ju gjithmonë mund të instaloni përsëri 2.x - ju vetëm do të humb përmbajtjen tuaj cache, por ajo do të mbushë sërish.
Gjithashtu vBET 3.3 duhet të mbështesin të gjitha vendet të cilat u mbështet nga 2.x - në pikën 3.x ka më shumë mundësi, nuk kishte asgjë hoq - shtoi vetëm:)

Dhe në fund u përgjigjur në pyetjen tuaj direkt - versionet kabinë e vBET kanë të njëjtën ID, kështu që nuk do të funksionojë. Nëse keni të instaluar 3.x pa un-instalimit të 2.x atëherë thjesht do të shkel 2.x (me heqjen e tabelave të vjetra cache).

jorgejgm
22-01-10, 00:41
Hi, Kur të përmirësimit të 3.3.0 kam gabim në vijim, por vetëm për të përkthyer mesazhet (Translate forum dhe Subforums punës siç duhet)


Warning: curl_setopt() [function.curl-setopt]: CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when in safe_mode or an open_basedir is set in [path]/includes/vbenterprisetranslator_functions.php on line 639

Thanks

vBET
22-01-10, 01:03
Hi, Kur të përmirësimit të 3.3.0 kam gabim në vijim, por vetëm për të përkthyer mesazhet (Translate forum dhe Subforums punës siç duhet)


Warning: curl_setopt() [function.curl-setopt]: CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when in safe_mode or an open_basedir is set in [path]/includes/vbenterprisetranslator_functions.php on line 639

Thanks

Ju keni zgjidhje për këtë në FAQ (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/troubleshooting/6-faq.html # post15):)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
vBET 4.10.1 supports automatic translations