Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Резултати 1 да 8 на 8

Тема: Како да ја прескокнете <code> </ code>?

  1. #1
    Помлад Член
    Зачленет
    Јуни 2010 година
    Мислења
    5

    Smile Како да ја прескокнете <code> </ code>?

    Здраво, јас сум нов со VBET, и имам програмирање форум .. и ги сите теми имаат <code> </ code> во него, и сакам да ја прескокнете на преведување дека ..

    Сите идеи?

    мојот форум: www точка programmershere dot com

  2. #2
    vBulletin претпријатија Преведувач (vBET) Персоналот
    Зачленет
    Мај 2010 година
    Мислења
    1,000

    Default

    Не можам да се репродуцира проблемот, можеби сум постара верзија на форумот. Ве молиме напишете ми го имаат точната верзија на vBulletin, а јас ќе се обиде да го репродуцира на vB верзија како вашиот форум.


    овој проблем е најверојатно предизвикано од отстранување на коментарите од страна на приклучок (vBET користи коментари NTA - не tranlated област - за да се опише на полето без превод).

    Обидете се да го исклучите овој додаток (отстранување на коментари).
    Ве молиме обидете се да се најде во судир со други mods. За да го направите ова, се оневозможи другите mods и остави само vBET. ако грешката не се случи, исклучете го претвори понатаму mods да се види каде е судирот.

    Додадено на:
    Ве молиме имајте во предвид дека vBET поддржува скокнеш кодот, PHP и HTML bbcodes превод. Ако тоа не е работа на вашиот форум, тогаш најверојатно имате вклучен чистење на HTML коментари (како што е опишано претходно), што е забрането, бидејќи со HTML коментари vBET марки делови на излез која бр Да претпоставиме дека треба да се преведе (што ние го нарекуваме Не е Превод Површина - NTA).
    Последен пат изменето од vBET; 18-06-10 на 10:15.

  3. #3
    Помлад Член
    Зачленет
    Јуни 2010 година
    Мислења
    5

    Default

    Благодарение kamilkurczac, но не е проблем ..

    Сакам да ја прескокнете преведување HTML содржина внатре <code> тагови

    Пример:


    Сега: <? PHP функцијата моделирање {echo $ моделирање;}> <code> </ code>
    Сега: VBET Преведете што на сите јазици .. Сакам да го задржи на англиски јазик, без превод

    се разбере?

    Сакам да VBET Прескокни сите текст кој е во <code> </ code> таговите!

  4. #4
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Здраво. Жалам за конфузија. vBulletin поддржува код BBCode-от и ќе се пишува за HTML код ознака - тоа е извор на недоразбирање.

    Ако користите код HTML таг во шаблони, тогаш Ве молиме да Измени оние шаблони и го стави целиот код содржина внатрешноста на не преведени област - па го стави помеѓу <- vBET_SNTA -> и <- vBET_ENTA ->

    Ако користите код HTML таг во мислења, тогаш Ве молиме да Измени оние мислења и промени код HTML таг во код BBCode-от.

    Ве молиме кажете му дека го решава вашиот проблем.
    Последен пат изменето од vBET; 19-06-10 на 00:29.

  5. #5
    Помлад Член
    Зачленет
    Јуни 2010 година
    Мислења
    5

    Default

    може да се погледне во мојот форум

    Програмери тука

    има 220,000 места со <code>, како би Измени сите нив?

    постои друго решение?

    види пример тука

    programmershere.com questions-answers/219881-creating-image-php-display-works-saving-file-does-not.html

  6. #6
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Во овој момент vBET не го поддржуваат ова, но што можеме. Јас сум се движат вашиот пост со функција барања.

    Па сега vBET не ќе се претвори ourputs на PHP и HTML КОДОТ bbcodes. Ние не било барање за превод на код HTML таг пред. Поради перформанси ќе направи да се конфигурираат. Ќе бидете во можност да го вклучите опција која ќе ги штити содржината на код HTML таг против превод. Тоа ќе бидат вклучени во следното издание Поради комплексноста (правиме само истото за HTML тагови скрипта и стил

  7. #7
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Признаена - ќе бидат вклучени во следното издание

  8. #8
    Помлад Член
    Зачленет
    Јуни 2010 година
    Мислења
    5

    Default

    Благодарам многу!

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

  • Можете може да не да отвораш нови теми
  • Можете може да не да испраќате мислења
  • Можете може да не да вршите прикачувања
  • Можете може да не ги уредувате своите мислења
  •