Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Резултати 1 да 10 на 10

Тема: Секој доби VBET работат со nginx како прокси

  1. #1

    Cool Секој доби VBET работат со nginx како прокси



    мојот сајт детали: -

    vBulletin 4.0.3 најновите
    имала 3.5.0 пред порака
    Apache 2.2.x
    најновите nginx прокси да им служи Статичка содржина


    Однапред ви благодариме

  2. #2

    Default

    не е важно добив тоа да работат, некои промени направени на серверот од страна на мојот сервер администратори

  3. #3
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Мило што постапува тоа - секој случај за другите: Да vBET работи со nginx (потврдено на клиент форум). Во следното издание правила ќе бидат применети во пакет. За сега ги користат овие (треба да се донесат до форум директориум):
    Code:
    location /forums/ {
    
    rewrite ^/forums/((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ /forums/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 last;
    
    rewrite ^/forums/(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ /forums/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/ last;
    rewrite ^/forums/(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ /forums/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/$2 last;
    
    
    if (!-e $request_filename) {
    rewrite ^/forums/(.*)$ /forums/vbenterprisetranslator_seo.php last;
    }
    
    }
    
    if ($request_filename ~ "\.php$" ) {
    rewrite ^/forums/(.*)$ /forums/vbenterprisetranslator_seo.php last;
    }

  4. #4

    Default

    е ова правило за nginx како прокси?

  5. #5
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Тоа се правила за nginx. Не знам дали има разлика ако го користите само како прокси. Како што пишува добивме потврда форма еден од нашите клиенти дека тоа е водење ред на nginx. Имате ли проблеми со овие правила?

  6. #6

    Default

    Мислам дека тие правила за nginx како главен веб сервер, имаме nginx како прокси да Apache-то да служи Статичка содржина, претходно кога погоди Преведете i се користи за да се добие портал временското грешка, ми techs имаат фиксен

  7. #7
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    OK, па - се извинувам за конфузија и одлично да се погрижил за него. Можете ли да ги споделите вашите решение со другите?

  8. #8

    Default

    тоа беше nginx време за чекање прашање, Жал ми Жаргон открие многу, бидејќи тоа беше се ракува со друштвото за управување со кои само одговори "Тоа е утврден" lol

  9. #9

    Default

    Text automatically translated from: Russian to: Macedonian
    Translated text
    Добар ден!

    Имам Iis како прокси за да Apache, овие правила не се работи, за да добиете грешка 500.
    Original text

  10. #10
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Ве молиме отворете нова тема за вашиот проблем и да даде постојат повеќе детали - за што правила не ја користите?
    Дали сте користејќи кабина - Iis и Apache? Ако имате Apache се обидовте употреба .htaccess?

    Ве молиме опишете тоа во посебна нишка - ова е за други клиент проблем, а тоа е веќе решено.
    (во овој момент јас видите преводи работат добро на вашиот форум - ве молиме да ги доставите, исто така РАЧНО да се скршени страница)

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

  • Можете може да не да отвораш нови теми
  • Можете може да не да испраќате мислења
  • Можете може да не да вршите прикачувања
  • Можете може да не ги уредувате своите мислења
  •