Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Резултати 1 да 5 на 5

Тема: Сепак Googlebot проблеми

  1. #1
    Член
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    67

    Default Сепак Googlebot проблеми со двојно папки

    Сепак добивање на многу:

    66.249.65.7 - - [23/Jan/2010: 04:00:45 0100] "? ГЕТ / ja / sv / showthread.php t = 6853 & page = 2 HTTP/1.1" 200 195.783 "-" "Mozilla/5.0 ( компатибилен; Googlebot/2.1; + http://www.google.com/bot.html) "
    Можам да видам на Google веќе индексирани како погрешно линкови (од времето кога имала канонски е оневозможен поради тоа што не работи), а можеби понекогаш се посетување на некои од нив. Сепак ова особено рачно dosent се чини дека се во индекс веќе толку Google е тоа добивање од somwhere.

    Обидете се и оди на линкот ( お気に入り の 開幕 戦 - ページ 2 ) И Посочете знамињата, ќе видите не е во ред адреси во Страна извор.

    Некои линкови за таква страница се нормални а некои не се (за пребарување / ja / sv во извор). Одење на двојно знаме врската ќе оди на мајчин јазик во двојно папка и канонски врската е corrosponding на мајчин јазик папка во url = точниот јазик. Така бубачка, не е толку лошо - се надевам дека Google ќе се придржуваат до канонски рачно. Но, сепак тоа е малку неуредна

    1. Ние треба да се најде причината како таквите врски се јавуваат за и да спречи таа да се случи.
    2. Ние треба да се поправи знаме линкови еднаш Googlebot постигне таква страница, бидејќи веќе имаат такви адреси во индекс (што значи решавањето на 1. Нема да го спречи 2.).

    vbetflag-прашање се чини дека е во ред
    Последен пат изменето од krisp; 23-01-10 на 05:19.

  2. #2
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Ова не е vBET прашање веќе. Како што пишува Google ја води од сопствените ресурси - vBET не е генерирање на таквите врски повеќе (ако се најде тоа го прави - имајте на ум дека и ние ќе го поправи, но како што знаеме сега на ова прашање е решено).

    И знамињата се точни - во овој линк ja е јазик, а останатите се третира како нормална рачно, па sv е само директориум, тоа е зошто тој е вклучена таму.

    Мора да се оди кон вашиот. Htaccess датотека и додавање на правилото кое ќе се пренасочува сите такви барања за барање со еден lang код. По некое време Google ќе го ажурирате и прашање ќе исчезнат.

    Еве како правило (не се тестираат бидејќи на нашиот форум, како адреси не се работи):
    Code:
    RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ http://%{HTTP_HOST}/$1/$3 [L,R=301]
    Ве молиме додадете пред vBET правила и тоа тест веднаш. По некое време (во Google може да се до неколку месеци) ова правило нема да биде потребно повеќе, па ќе бидат во можност да го коментира и да види ги издава се враќа или не.

    Дозволете ни да знаат се тоа е работа
    Последен пат изменето од vBET; 24-01-10 на 19:22.

  3. #3
    Член
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    67

    Default

    Благодарам Преработи правило пренесувања на:

    / Ja / showthread.php
    (Недостасува она што доаѓа после PHP)

    Користејќи htaccess:


    RewriteEngine На

    RewriteRule http://% {HTTP_HOST} / $ 1 / 3 $? [L, R звучник = 301]

    RewriteRule index.php? јазик = $ 1 [l, QSA]

    RewriteRule 2 $? Јазик = $ 1 [l, QSA]

    RewriteRule ^ ((urllist | Мапа на сајтот) .* \\ (XML |..? Txt) (\\ gz))? $ Vbseo_sitemap / Мапа на сајтот vbseo_getsitemap.php = $ 1 [l]

  4. #4
    Член
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    67

    Default

    Автор е на книгите без "?" на крајот. Благодарам!

  5. #5
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Да - тоа беше само печатна грешка - се извинувам за тоа и мило што го најде

    Јас ќе го поправи во претходниот пост, па другите ќе гледаат добро решение веднаш

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

  • Можете може да не да отвораш нови теми
  • Можете може да не да испраќате мислења
  • Можете може да не да вршите прикачувања
  • Можете може да не ги уредувате своите мислења
  •