Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Страница 1 на 2 12 ПоследнаLast
Резултати 1 да 10 на 13

Тема: Проблеми со VBET

  1. #1
    Помлад Член
    Зачленет
    Септември 2010
    Мислења
    29

    Default Проблеми со VBET

    Се работи на преведувачот за некое време, јас само неодамна обновената мојата лиценца. Вклучување vb3.8.3.

    Ова попладне, мојот сајт почнаа да умираат на секои неколку минути. Прашањето ми беше PHP процеси, php-FPM, се умира и не се враќаат. По проверка на PHP-FPM log датотеката сфатив дека тоа беше укинување секој процес со грешка. Јас исклучени vBET и системот почна да трча многу добро и остана на овој начин. Следна јас јавуваа јас треба да го исчистите сите кеш, кој што го направив, ре-от vBET и истиот резултат. Системот само што почнав да умираат. Во овој момент јас јавуваа јас, како може да се надополни, па јас ја преземале најновата верзија вечерва и врши надградба.

    Јас проверив конфигурација и мораше да rechoose на јазиците сум бил преведување. Од 6 јазици јас нормално се преведе, само едно знаме се појави иако сите 6 беа избрани во конфиг. Мој PHP-FPM процеси, исто така, почнаа умира повторно.

    Ништо не се промени на мојот крај да предизвика овој денес, тоа само одлучи да престане да работи.

    Секој мисли или предлози? Како што е сега, не можам да се овозможи тоа, без убивање мојот сајт.

  2. #2
    Пензионираниот;)
    Зачленет
    Август 2011
    Мислења
    441

    Default

    Здраво
    Quote Напишано од Smaug View Post
    По проверка на PHP-FPM log датотеката сфатив дека тоа беше укинување секој процес со грешка.
    Што грешка точно apeared?

    Од 6 јазици јас нормално се преведе, само едно знаме се појави иако сите 6 беа избрани во конфигурациската
    Ова е уште едно прашање молам отвори нови threa, брзо можам да ви даде совет:
    Проверете дали знамиња кои се поставени во admincp -> vBet -> знамиња исто така се поставени во admincp -> vBET - Опции> Превод: Овозможи преводи ако не, тоа не ќе биде прикажан во вашиот fourm

  3. #3
    Помлад Член
    Зачленет
    Септември 2010
    Мислења
    29

    Default

    Quote Напишано од r.dziadusz View Post
    Здраво

    Што грешка точно apeared?


    Ова е уште едно прашање молам отвори нови threa, брзо можам да ви даде совет:
    Проверете дали знамиња кои се поставени во admincp -> vBet -> знамиња исто така се поставени во admincp -> vBET - Опции> Превод: Овозможи преводи ако не, тоа не ќе биде прикажан во вашиот fourm
    Грешка:
    Code:
    Oct 18 21:08:07.722231 [WARNING] [pool www] child 525, script '/var/www/htdocs/wizard/forums/showthread.php' executing too slow (10.007477 sec), logging
    Oct 18 21:08:07.722307 [NOTICE] child 525 stopped for tracing
    Oct 18 21:08:07.722316 [NOTICE] about to trace 525
    Oct 18 21:08:07.722427 [ERROR] ptrace(PEEKDATA) failed: Input/output error (5)
    Јас ти реков дека јас во собата на знамиња во конфиг. Тие не покажуваат. Сум бил со користење на овој софтвер за една година, јас знам што да одбереш. Зошто оваа verion создаде над 100 средни кориснички групи?
    Последен пат изменето од vBET; 20-10-11 на 13:01. Причина: BBCode-от додадени

  4. #4
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Ве молиме имајте предвид дека знамињата конфигурација промени во vBET, бидејќи на нови јазици е додаден. Тоа беше направено пред некое време, но не знам од која верзија ви ги ажурираат. Исто така Ве молиме да обновите вашиот поглед во прелистувачот - можеби тоа е само кешот на прелистувачот прашање. Ве молиме обидете да го користите F5 во IE, или да користите други интернет пребарувач и да се провери како изгледа тоа. Ако знамиња се уште не се видливи - ве молиме отворете нова тема за нова емисија. Опишете ја таму и ни PM пристап детали - ќе провери конфигурација.

    Оваа верзија не се создаде повеќе од 100 групи. Тоа создава 53 групи - по една за секој јазик. Беше побарано од страна на нашите корисници. Овие групи автоматски се управувани од страна на vBET. Благодарение што можете да видите статистика за употреба стандардно јазик, испрати пораки само на одредена група, во собата известувања само за одредени групи ... Ако ви требаат повеќе информации за овие групи молам отвори нова нишка. 1 Тема = 1 прашање.

    Да се вратам на прашањето. Опишаниот проблем е ново за нас, па ние го Google и според најде информации на оваа е поврзано со 504 портал серверот и тоа е проблем во конфигурација. Ве молиме играат со вашиот завршиле конфигурација.

    Клу се случува кога ќе го вклучите vBET, бидејќи vBET чека за превод резултати од превод на услуги. Па ова е дел ние не можеме да влијаеме - ние само се чека 3-ти резултати. Гугл превод API в1 е за да се затвори наскоро - тие веќе поставени граници, па можно е, исто така, дека тоа ќе биде побавно.

    Исто така, ве молиме проверете ја вашата конфигурација за Admin CP -> vBET -> Преведувачки Опции -> губеа помеѓу преводи и бидете сигурни дека тоа не е премногу висока.

    Ве молиме да користите совети (особено сервер конфигурација промени за истек на време) и кажете што ви е потребно повеќе помош тука.

  5. #5
    Помлад Член
    Зачленет
    Септември 2010
    Мислења
    29

    Default

    Quote Напишано од vBET View Post
    Ве молиме имајте предвид дека знамињата конфигурација промени во vBET, бидејќи на нови јазици е додаден. Тоа беше направено пред некое време, но не знам од која верзија ви ги ажурираат. Исто така Ве молиме да обновите вашиот поглед во прелистувачот - можеби тоа е само кешот на прелистувачот прашање. Ве молиме обидете да го користите F5 во IE, или да користите други интернет пребарувач и да се провери како изгледа тоа. Ако знамиња се уште не се видливи - ве молиме отворете нова тема за нова емисија. Опишете ја таму и ни PM пристап детали - ќе провери конфигурација.

    Оваа верзија не се создаде повеќе од 100 групи. Тоа создава 53 групи - по една за секој јазик. Беше побарано од страна на нашите корисници. Овие групи автоматски се управувани од страна на vBET. Благодарение што можете да видите статистика за употреба стандардно јазик, испрати пораки само на одредена група, во собата известувања само за одредени групи ... Ако ви требаат повеќе информации за овие групи молам отвори нова нишка. 1 Тема = 1 прашање.

    Да се вратам на прашањето. Опишаниот проблем е ново за нас, па ние го Google и според најде информации на оваа е поврзано со 504 портал серверот и тоа е проблем во конфигурација. Ве молиме играат со вашиот завршиле конфигурација.

    Клу се случува кога ќе го вклучите vBET, бидејќи vBET чека за превод резултати од превод на услуги. Па ова е дел ние не можеме да влијаеме - ние само се чека 3-ти резултати. Гугл превод API в1 е за да се затвори наскоро - тие веќе поставени граници, па можно е, исто така, дека тоа ќе биде побавно.

    Исто така, ве молиме проверете ја вашата конфигурација за Admin CP -> vBET -> Преведувачки Опции -> губеа помеѓу преводи и бидете сигурни дека тоа не е премногу висока.

    Ве молиме да користите совети (особено сервер конфигурација промени за истек на време) и кажете што ви е потребно повеќе помош тука.
    Ви благодариме за одговор. Во однос на групи, создадени два по јазик, јас всушност немаат 100 + нови групи. Јас ќе се погледне во клу.

  6. #6
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Ве молиме отворете нова тема за групи прашање - опише тоа има и премиерот ме пристап детали за Твоето админ ЦП и FTP. Јас ќе го провери и поправи го. Тоа не треба да биде така - тоа треба да биде 1 група по еден јазик. Па нешто не е во ред.

  7. #7
    Помлад Член
    Зачленет
    Септември 2010
    Мислења
    29

    Default

    Quote Напишано од vBET View Post
    Ве молиме отворете нова тема за групи прашање - опише тоа има и премиерот ме пристап детали за Твоето админ ЦП и FTP. Јас ќе го провери и поправи го. Тоа не треба да биде така - тоа треба да биде 1 група по еден јазик. Па нешто не е во ред.
    Јас конечно добиле околу да се ре-инсталација, јас се користи верзијата за симнување денес.

    Јас сум удирање рок Мајкрософт речиси веднаш. Делумна страница преводи, повеќето не на сите. Microsofttest.php ќе биде во ред една минута, а потоа се прикаже "Тест резултат: ï» ¿"TranslateApiException: AppId е во текот на квоти: ID = 3835.V2_Json.Translate.49FC0E39" веќе следната минута јас понудени само 7 јазици за превод..

    Бидејќи ова е голема табла, плаќаат за Google v2 не е практично. Претпоставувам дека ако некој ги најде друг слободен начин, големите сајтови се надвор од среќа.

  8. #8
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    Велика taht вашето прашање е нема.

    За платени услуги. Ние знаеме - ние би сакале да го имаат слободен премногу. Во овој момент ние сме тестирање на нови слободен превод API - Apertium. Тоа не е толку брзо како другите и поддржува помалку јазични парови, но тоа е бесплатно. Ние сме, исто така, сè уште ги барам за други услуги. Не само што бесплатно. Така ќе имате повеќе опции.
    Внимавај игнорирање на некои страници (можеби член страници, RSS ...) - ова може да биде helpfull.

  9. #9
    Помлад Член
    Зачленет
    Септември 2010
    Мислења
    29

    Default

    Quote Напишано од vBET View Post
    Велика taht вашето прашање е нема.

    За платени услуги. Ние знаеме - ние би сакале да го имаат слободен премногу. Во овој момент ние сме тестирање на нови слободен превод API - Apertium. Тоа не е толку брзо како другите и поддржува помалку јазични парови, но тоа е бесплатно. Ние сме, исто така, сè уште ги барам за други услуги. Не само што бесплатно. Така ќе имате повеќе опции.
    Внимавај игнорирање на некои страници (можеби член страници, RSS ...) - ова може да биде helpfull.
    Јас го Unistalled и почнав да добивам неколку ДБ грешки при прегледувањето кој е онлајн. Се уште постои vBET синтакса во Барањето. Морав да ја инсталирате за да се елиминира ДБ грешки. Како можам да бидам сигурен да ја добиете целата модификација отстрани?

    Ако бесплатни услуги стане одржлива, јас ќе го врати внатре За сега, јас би сакал чиста деинсталирање иако.

    Благодарам

  10. #10
    Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
    Зачленет
    Октомври 2009
    Мислења
    3,037

    Default

    По деинсталирање не можете да имате било какви vBET куки работат, затоа што тие се отстранети од базата на податоци од vBulletin себе. Тоа ништо лево, тогаш тоа е лиценциран софтвер на vBulletin грешка која е одговорна за деинсталирање.

    Кога ќе деинсталирање vBET, не заборавајте исто така да се оневозможи vBET пренасочување правила од. Htaccess. Исто така во случај ако се користи имала Ве молиме отстранете интеграција код (само аплоадираш 2 оригиналните датотеки). Исто така можете да го отстраните од серверот vBET датотеки, ако сакате, но тоа не е потребно.

Страница 1 на 2 12 ПоследнаLast

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

  • Можете може да не да отвораш нови теми
  • Можете може да не да испраќате мислења
  • Можете може да не да вршите прикачувања
  • Можете може да не ги уредувате своите мислења
  •